Pittock Mansion: Nejšťastnější strašidelný dům v Americe?

Lucie Bryndová

Jsou oblíbenou tematikou amerických hororů i místem, kam se vydává řada milovníků paranormálních jevů i těch, kteří prostě jen mají pro strach uděláno. Řeč je o strašidelných domech. Mnoho z nich opravdu existuje a nejsou jen výtvorem šikovných animátorů a grafiků. Jeden se ale od všech zásadně odlišuje. Čím je tak výjimečný Pittock Mansion a proč byste se do něj měli přijet podívat i vy?

Přesto, že tady není o paranormální aktivitu nouze, nikdo, kdo se s místními duchy setkal, z nich strach neměl. Naopak. Tenhle dům nadpřirozeným bytostem dělá dobře a jsou šťastné, že mohou takovou nádhernou stavbu obývat.

Renesance

Pittock Mansion je zámeček postavený v renesančním stylu, který najdete ve West Hills v Portlandu v americkém Oregonu. Dům dostal své jméno po bohatém průmyslníkovi Henrym Pittockovi, který v roce 1860 koupil Oregonské noviny.

Rok poté, co se pan Pittock přestěhoval do Portlandu, setkal se se svou budoucí ženou Georgianou. Ta se po jeho boku stala významnou filantropkou a podporovala hlavně pracující ženy. Mimo jiné také založila každoročně se konající Festival růží, který existuje dodnes, stejně jako Oregonské noviny.

Zrodila se legenda

V roce 1909 se Pittock rozhodl vybudovat zámek, k jehož stavbě došlo v roce 1914. Života na zámku si oba manželé ale příliš neužili. Georgiana zemřela čtyři roky po jeho dostavbě a Henry rok poté. A jsou to právě oni, kdo pravděpodobně obývají zámek dodnes. Ale jsou tam nejen oni. Někteří svědci prý kromě duchů manželů identifikovali i ducha jejich komorníka.

Zchátralý a opuštěný zámek byste tady dnes hledali ale těžko. V roce 1964 měl být sice srovnán se zemí, ale oddaní občané Portlandu se rozhodli místo zachránit. Zámek koupilo město a otevřelo ho pro veřejnost jako historické muzeum. V roce 2007 se ujala péče o stavbu nezisková společnost Pittock Mansion a zámek jako muzeum díky tomu funguje dodnes. Je velmi vyhledávaným turistickým cílem, který navštěvuje ročně až osmdesát tisíc návštěvníků.

Proč byste se sem měli podívat?

Někteří návštěvníci tady prý cítí vůni růží, které Georgina velmi milovala a ráda se jimi obklopovala, slyší zvuky těžkých kroků v zahradě, které směřují k zámku a k jeho bočním dveřím, ale také vidí otevírat se a zavírat okna. Jedna žena dokonce viděla odraz starší ženy na stěně domu.

S duchy se tu setkali také specialisté na paranormální jevy, kteří přes EVP zařízení identifikoval lidský hlas, který říkal: „Jsem zpět.“ Jedním z turistů byl také samozvaný šaman, který cestoval po zámku se skupinou Havajanů. Ten prý cítil přítomnost duchů Pittockových a zároveň to, že jsou zde velmi šťastni.

Inspirace

Většina domů plných duchů spíše děsí, protože jsou to údajně zlí duchové. Tento dům je ale výjimkou.

Díky své pozitivní energii, kterou oplývá, a díky kráse a izolaci od okolí si tento výjimečný zámek vybrala také řada filmařů do svých filmů. Vidět jste ho mohli ve filmu První láska (1970) se Susan Dey a Williamem Kattem nebo třeba v Tělo jako důkaz (1993) s Willemem Dafoem a Madonnou.