Placebo v Praze: Skvělí, hlasití, struční

Hana-Slivova

Jsme slyšet jako láska, zpívají Placebo v titulní písničce nové desky, s níž včera přijeli do vyprodané pražské Lucerny. Brian Molko a spol. sice během hodinu a půl dlouhého setu nepromluvili směrem k publiku víc než jednu větu, skrz svůj skvěle nazvučený set ale do sálu průběžně posílali poustu energie. A s tou si každá jednotka roztančeného davu poradila, jak uznala za vhodné. Byl to zkrátka večírek z kategorie vzorových.

Jako sněžný pluh, který misto závějí odhazuje do stran emoce, jako dobře seřízený a promazaný stroj, který ví, kdy přidat, kdy ubrat, kdy zpomalit a kdy jít na jistotu. Tak působila od prvních tónů úvodní skladby B3 britská kapela Placebo v pražské Lucerně.

Poslechněte si Placebo v Youradiu

Čtyřicátník Brian Molko má stejně androgynní vzezření jako v době, kdy s kapelou v době boomu britpopového boje mezi Blur a Oasis začínal, a také stejně zbarvený hlas. Nové je u něj to, že se přestal spoléhat na drogy (don´t forget to take your Meds) a aktuální desku Loud Like Love, výrazně víc písničkářskou než předchozí Battle For the Sun, postavil výhradně na příbězích o lásce.

Včera jich v Lucerně zaznělo hned sedm, jako první přišla hned zkraje setu titulní Loud Like Love. Ne že by v tu chvíli už publikum nebylo rozeskákané, ale právě tenhle novohit koncert odstřelil do sféry volnoběhu, na který se jelo až do konce.

Lucerna přitom nabídla to nejlepší, co mohla. Zaprvé výborný zvuk: jestliže předskakující Luno se utápěli v ozvěnách bicích, Placebo dostali fanoušci po zvukové stránce naservírované s těmi nejvybranějšími odstíny špíny i delikátních detailů jednotlivých nástrojů. Ať už to to bylo komorní piano ve facebookové odrhovačce Too Many Friends, extra vyšponovaná poloha Molkova hlasu v A Million Little Pieces, triphop ála Massive Attack plus housle ve Space Monkey nebo basový part v Purify.

Zadruhé skvělé publikum. Poskakovat a máchat rukama ve vydýchaném sále jako na hodině tělocviku od samého začátku a nepolevit ani v druhé části koncertu, kdy kapela zařadila klidnější čtyřkombinaci, to chce odhodlání, které včera prokázalo devět z deseti fandů. A co teprve, když došlo na hity, která kapela šikovně prostrkala celým setlistem. Během Song To Say Goodbye nebylo přes les rukou vidět na pódium, a závěrečná A Bitter End? Jediné, co chutnalo v tenhle moment hořce, bylo pivo a fakt, že se večírek  blíží ke konci.

Vlastně je to trochu paradox. Brian Molko zpívá pořád stejně extatickým tónem, během večera neřekl kromě jednoho stručného „thank you“ ani slovo a i k přádavkům se kapela dostala přes davy burcující pantomimu baskytaristy. Lucernu ale včera Placebo spolu s doprovodnými muzikanty utáhli na dynamicky výborně postavený set a – co si budeme povídat –  na pořád stejnně přitažlivé charisma chlápka s monopolem na soundtrack k životu se závislostí a nešťastnou láskou v zádech. (Předpokládáme, že dívkám, které v prvních řadách držely ceduli s nápisem „Brian“ a „Love“, to tentokrát zase nevyšlo).

Placebo
Support: Luno
Praha, Lucerna, 13. listopadu 2013

Seznam skladeb:
B3, For What It´s Worth, Loud Like Love, Twenty Years, Every Me Every You, Too Many Friends, Scene of the Crime, A Million Little Pieces, Speak In Tongues, Rob the Bank, Purify, Space Monkey, Blind, Exit Wounds, Meds, Song to Say Goodbye, Special K, The Bitter End, Teenage Angst, Running Up the Hill, Post Blue, Infra Red

Témata:,