Plačte. Hrdinové Scorpions vás stále milují, ale odcházejí

Jiri-Vanek

Skupina Scorpions ohlásila před pár týdny vydání posledního alba. Chtiví fanoušci nemuseli smutnit, že pražskou O2 arenu tahle německá hardrocková legenda navštívila trochu nelogicky pár dní před jeho vydáním. Dostalo se jim totiž všech zásadních hitů, byť koncert jasně ukázal, že hard rock a heavy metal mají už svá nejlepší léta dávno za sebou.

Složení diváků v O2 areně včara jasně ukázalo, že doby, kdy kapely jako Scorpions drtily hitparády, jsou dávno zapomenuty v minulém století. Převládali fandové ve středním věku, a i když s sebou někteří přivedli své ratolesti, věkový průměr přesáhl čtyřicet let.

Kdo nezná Winds of Change? Jen nevycválaná mládež
Lidé v tomhle věku už necítí touhu po experimentech. Chtějí si za své peníze užít to, co frčelo v osmdesátých letech, a Scorpions vědí, co jejich publikum potřebuje; bubeníka se dvěma kopáky, špičaté kytary, Let´s rock: Na Scorpions v 02 areněz nichž jedna hraje akordy a druhá přidá sólíčko, rozezpívávání publika, dlouhou rampu, kam mohou všichni mobilní členové kapely vybíhat a chlapácky se opírat ramenem o rameno.
Takže vděční diváci kývají do rytmu hlavami, které už dávno nezdobí dlouhé vlasy, a když trochu dochází dech, přidá kapela se španělkou nějaký ten cajdáček, aby ti vostří kluci v publiku mohli ukázat svým stárnoucím manželkám i něžnější část svého já."

Za čtyřicet let hraní a skoro dvacet studiových alb nasbírali Scorpions pěknou řádku hitů, takže jimi v průběhu koncertu nemuseli šetřit. Došlo na The Zoo, Blackout nebo Big City Nights; tři zásadní pecky ale přišly až v přídavku. Nejdřív dvě balady: Still Loving You (kdo na ni netančil na diskotéce na škole v přírodě, tělo na tělo, bačkora na bačkoru?) a Winds of Change (se strašlivě falešným pískáním na začátku), již nemůže znát jedině dnešní nevycválaná mládež, která v době sametové revoluce ještě tahala kačera. A nakonec Rock You Like a Hurricane, aby diváci odešli do postelí pěkně rozjuchaní.

Poslechněte si Still Loving You

http://www.youtube.com/watch?v=_WtkuSZoBKk

Někdo by snad mohl namítat, že Scorpions jsou jen druholigová lokální kopie všech slavných velkých jmen, ale to by bylo krátkozraké.
Ano, Amerika má své „gány“, Británie svoje „párply“, Austrálie svoje „ejsídísí“ a Němci jenom „škorpíky“.  Ale důvod ke smíchu vážně nevidím; my máme Aleše Brichtu.

Scorpions
15. března 2010, Praha, O2 arena