Plzeň2015 otevírá Mekku designu, která vás obrátí na správnou víru

Redakce

Letošní rok patří Evropskému hlavnímu městu kultury a Plzeň proto pilně pracuje na zaplnění programu divadelními, hudebními, designovými, filmovými a architektonickými akcemi. V pátek 24. dubna otevírá hlavní výstavu celoročního festivalu DOMUS – Poutní místo designu. Přes dvacet designérů z celého světa vytvořilo v prostorách depa nový svět, který se má stát Mekkou současného umění.

Podle kurátorů výstavy Jany Zielinski a Jiřího Macka, zakladatelů pražské galerie Křehký,reflektuje DOMUS progresivní proudy současného designu a odráží soudobé duchovní potřeby a životní styl. Základní architekturu má na svědomí německý designér Werner Aisslinger, který sbírá umělecká ocenění od Londýna po Paříž . Pro plzeňskou výstavu navrhl skleněný dům – kapli, který uvnitř vypráví panoramatické příběhy Plzeňska řečí současného designu. 

I témata výstavy byla ušita na míru Plzni a i na nich se podílí známá jména české scény. Motiv vody zpracovalo pražské studio DECHEM mystiku dostala za úkol Designérka  šperku roku 2014 – Janja ProkičTéma stroj dostali na starosti Jan Plecháč a Henry Weilgus a designér a pedagog Maxim Velčovský se ujal tématu hry

Výstava, na které se sešla díla designérů z jedenácti zemí světa, potrvá až do konce roku 2015. Tak ji nepropásnětě! (kar)