Počítačová pecka, která rozseká kdejaký dnešní notebook (ehm – je trochu retro)

Redakce

80ky stojí na počátcích opravdového masového přílivu počítačů do domácností i firem. Jeden stroj stojí za pozornost nejen hipstrů, už proto, že byl podle některých vůbec prvním laptopem. Představujeme Epson HX-20.

Právě Epson HX-20 odstartoval éru výkonných (na svoji dobu) osobních počítačů velkých asi jako list formátu A4. Odhlédněme od designu, který by dnes moc neoslovil, za to opět na svoji dobu byl revolučních parametrů.

A sliboval neuvěřitelných 50 hodin výdrže baterie na jedno nabití! Měl dva procesory a 16Kb RAM paměti rozšiřitelných na 32Kb (vaše oči správně čtou Kb).

Výrobce do šasi dostal i tiskárnu a mikrokazeťák na nahrávání dat. Vzhledem, k faktu, že Windows byly v té době na houbách, příkazy se zadávaly v jazyce BASIC.

Tiskárna byla jehličková a tiskla jakési účtenky. Displej měl jen 4 řádky o 20 řádcích, nicméně umožňoval psaní jako na elektronickém psacím stroji.

Kromě kazeťáku se dala připojit externí disková mechanika. Problémem dle dobových uživatelů byly baterie, jejichž nabíjení neprobíhalo správně. Kdybyste si tuhle skoro čtyř kilovou hračičku chtěli dnes pořídit, na specializovaném eshopu vás funkční model vyjde asi na 3 000 Kč.

Video: Sex v PC hrách? Jak to dělá Lara Croft, Wormíci, Mario a další

10 důvodů, proč hrát počítačové hry: Zlepšíte se v multitaskingu a v klikání na myšku