Podívejte se rockerovi Ztracenému do romantické duše


Nemá rád, když se o něm říká, že nejlépe mu sedí romantické balady. Na debutové desce jich bylo až dost, dvojka, která právě teď vychází, se snaží romantický trend prolomit. Na novince Pohledy do duše tak dostaly šanci i písničky s rockovým kabátem. Že by se Marek Ztracený měnil v drsňáka? Ale ne.

Pohledy do dušeUplynulý byl pro Marka Ztraceného doslova snový. První desku, singl Ztrácíš (vyšly v roce 2008) a v podstatě i začátek celé kariéry postavil na svém jménu, což mělo vtip a šmrnc. Postupem času se ale tenhle vtípek trochu ohrál, vždyť debutová deska slavila poměrně velký úspěch nejen díky jmenovanému chytlavému singlu. Po úspěšném festivalovém létě se Marek zavřel do studia, aby mohl  po roce od debutu představit novinku nazvanou Pohledy do duše.

Ahoj, jsem rocker Marek
Pohledy do duše ukazují, že Marek Ztracený je jak nejen nenapravitelný romantik a snílek, ale i nadšený rocker. Ostatně sám to v rozhovoru pro Kouli říkal.
Novinka je plná klasických písniček, ale i věcí, které se nesou v duchu rockových kytar. Pilotní singl, jenž už nějakou dobu brázdí éter, nazval Je to zlý. Možná, že už jste tuhle šmrncovní a chytlavou písničku slyšeli, a tak ji sami dokážete srovnat s laťkou, kterou sám sobě "konkurenčím" songem Ztrácíš kdysi nasadi. Singl je však zdaleka nejlepší píseň z celé desky. Pomalejší skladby z novinky sice nejsou přehnaně vtíravé, ale ani nepřekypují originalitou a invencí. Na desce dělal s Markem Ztracený šikovný producent Martin Ledvina, jako by se ale zdálo, že většinu nápadů nechal na desce Anety Langerové, jež vychází ve stejnou dobu… Škoda.

Poslechněte si Je to zlý od Marka Ztraceného

Náročnějšímu posluchači by navíc mohly vadit i texty, které občas tvoří podivný sled slov poskládaných bez prvotního smyslu (zaskládám naše světy na pokraji smrti/ kytky vadnou/ žijem jen jednou). Byť má Marek rock přiznaně rád, v některých drsnějších polohách zní až trošku směšně. Řeč je hlavně o písničkách Kytky vadnou a Měli všechno; zvlášť, když do rockových kytar zpívá o hranolkách se sýrem a špinavém zvířátku.
Silnou stránkou desky je pak hlavně klavír. Je znát, že hru na něj Marek studoval, a třeba ve skladbě Pohledy do duše působí klavírní doprovod takřka geniálně. Škoda, že ve chvíli, kdy se ozve zpěv a doprovodné nástroje, odporoučí se písnička do krajiny tuctovosti.
I když je Marek Ztracený bezpochyby talentovaná naděje posledních let, podobných míst není na desce málo. A do budoucna by určitě byla škoda, kdyby se tenhle písničkář ztratil v šedém poprockovém průměru.

Marek Ztracený – Pohledy do duše
Vydavatelství: Sony Music
Seznam skladeb: Je to zlý, Naše světy, Vrať mi mou duši, Panenka Marie, Touha, Levná instituce, Ať se sny zdají, Kytky vadnou, Měli všechno, Pohledy do duše, Dej mi sílu, Panenka Marie (piano verze)

Témata: