Pohodové letní festivaly? Votvírák, Rock for People nebo České Hrady, říkají UDG

Hana-Slivova

Jednou z kapel, která zahraje zítra na festivalu Votvírák, jsou pražští UDG. Na jaře absolvovali šňůru se skupinou Wohnout, v rámci níž pokřtili novou desku Autoportrét, a teď je před nimi koncertovací léto. S Koulí mluvil bubeník Tomáš Staněk aka Jugi.

Nedávno jste se vrátili ze společné koncertní šňůry s kapelou

. Byla to pro vás, například co se složení publika týče, nová zkušenost zkušenost? 
Ani ne. Myslím, že máme skoro stejné publikum. Akorát lidí bylo víc a to bylo fajn.

Na koncertech jste křtili svou jarní novinku, desku Autoportrét. Na předchozím albu Buď a nebe hostovala zpěvačka Iva Fruhlingová, na tom stávajícím pak zpěvačka Jana Lota… Neplánujete s nějakým ženským hlasem stálejší spolupráci?
To asi ne. V dodávce máme jen 9 míst a ta už jsou obsazena kapelou a crew (smích). Nicméně s oběma zpěvačkami byla fajn spolupráce a budeme rádi spolupracovat dál.

V době, kdy se na desce Buď a nebe Iva Frühlingová objevila, byla partnerkou baskytaristy kapely Pavla Vrzáka. Podepsal se tenhle fakt, byť třeba krátkodobě, na návštěvnosti vašich koncertů? Jinými slovy, psalo se o UDG v té době více například v obrázkových časopisech?
To nevím, ale Pavlik myslí, že jo (smích).

Trošku odbočím – pro komerční účely jste hitovku Buď a nebe, kterou na desce zpívá právě Iva Fruhlingová, přezpívali s finalistkou Česko hledá SuperStar Bárou Zemanovou. Sami jste uspěli v jiné „talentové“ soutěži, Coca-Cola Pop Star. Jak se vlastně na podobné soutěže, které podle mnoha kritiků generují popové „rychlokvašky“, díváte? Budete třeba sledoval chystanou podzimní Česko-slovenskou SuperStar?
Na vyhledávacích soutěžích není nic špatného. Soutěže vyhledávají talenty a ten, kdo má opravdu talent a navíc je pracovitý a cílevědomý, dokáže soutěže využít jako výhodné startovní pozice. S tou SuperStar to ale bude těžký, nemám totiž telku.

Klip k písničce Kdy zas blíž z nové desky Autoportrét

Na svém webu popisujete, jak usilovně jste hledali název poslední desky, která se nakonec jmenuje Autoportrét. O tipy jste prosili i své fandy. Kdo s názvem nakonec přišel?
Název jsme objevili takovým dadaistickým způsobem. Jednoduše při náhodném hledání ve slovníku cizích slov.

Desku vám produkoval Boris Carloff, kterého jste během nahrávání vyměnili za Ecsona Waldese. Proč jste výslednou podobu alba nedotáhli s tím, s kým jste začali?
Měli jsme jiný názor na finální zvuk desky. To se může stát. S výsledkem jsme teď spokojeni a zásluhy Borisovi na produkci neupíráme.

Ani na Autoportrétu nezpíváte jinak než česky, což v České republice u mladých kapel není úplnou samozřejmostí. V jednom rozhovoru jste řekli, že angličtina z úst českých kapel vám přijde srandovní. Kdyby na to přišlo, od kterého českého textaře nebo zpěváka byste rádi měli text? Jaká textařská „poetika“ je vám nejbližší?
Jarek Nohavica a Márdi z Vypsané fixy.

A naopak – baví vás nějaké tuzemské kapely, které zpívají anglicky?
No Heroes.

Letošní léto máte podle rozpisu koncertů na vašem webu nabité festivaly. Hrajete i na Votvíráku, jednom z největších tuzemských festivalů, který se navíc vyznačuje čistě česko-slovenskou účastí. Když pominu počet lidí v publiku, cítíte nějaký rozdíl, když hrajete na takhle velké akci?
Každý festival má trošku jinou atmosféru, která je většinou spojena s prostředím a lidmi, o kterých víš, že je potkáš.Co se týká prostředí, vynikají například České Hrady nebo Benátská noc. Pokud jde o kamaradskou pohodu, mezi nejlepší patří Rock for People a Votvírák.

Písnička Buď a nebe s Ivou Frühlingovou