Pojďte Na Film! Unikátní výstava ukazuje, jak to chodí za kamerou

Redakce

Výstava s názvem Na Film!, ukterá upozorňuje na potřebu vzniku stálé expozice české kinematografie, je od začátku června otevřená v pražském Museu Montanelli v Nerudově ulici. Projekt studentů Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je otevřený denně kromě pondělí od 12 do 19 hodin.

Na výstavě si můžete například pohrát se zvukem i obrazem: v improvizovaném studiu lze ovlivnit hlasitost dialogů, hudby či ruchů z plátna. Speciální místnost obsahuje pomůcky, jimiž ruchaři imitují bouři, vítr, déšť či klapot koňských kopyt – ta nahradí půlky skořápek z kokosového ořechu. „Návštěvník se může projít po různém povrchu – od lesní cesty přes spadané listí, dřevěnou podlahu selské světnice, kamennou dlažbu i drátěné rošty,“ říká jedna ze spoluorganizátorek projektu Adéla Mrázová.

Výstava také poutavým způsobem upozorňuje na osudy a filmy tvůrců, kteří museli z politických důvodů odejít do exilu. Speciální místnůstka obsahuje staré dřevěné dveře s různými zásuvkami, šuplíčky a okenicemi. Za nimi se skrývají například tablety s ukázkami filmů, faksimile historických dokumentů či publikace. Příchozí se rovněž poučí, jak promítání vnímali avantgardisté první poloviny 20. století. Sami mohou ovlivnit jízdu dětského vláčku, jehož reflektory ozařují „krajinu“ před ním a na zdích vytvářejí pozoruhodné obrazce a stíny.

Na výstavě studenti prezentují i dosud nezveřejněné návrhy budoucího muzea českého filmu, na jehož vzniku se chtějí podílet. Prostřednictvím doprovodného programu dostanou časem i návštěvníci příležitost zapojit se do hledání jeho ideální podoby. V budoucnu mají expozici doplnit přednášky a diskuze, workshopy, komentované prohlídky či programy pro školy. První aktivity prohlídku rozšíří už 13. června při Pražské muzejní noci.

Svému projektu studenti říkají Národní filmové muzeum, přičemž finance na jeho upoutávku získali crowfundingovou sbírkou. Chtěli vybrat 120.000 Kč a v krátké době dostali téměř dvakrát tolik. Podle Adély Mrázové by celý projekt mohl být napojen na Národní filmový archiv či Národní technické muzeum. Místo pro budoucí stánek filmu však studenti zatím stále hledají. (red)