Porod v rakvi: Dřív celkem běžná věc

Michaela Maršálová

Podle záznamů byla v polovině 16. století e Španělsku tamní inkvizicí oběšena jistá těhotná žena. Její tělo pak ještě několik hodin viselo na šibenici.O několik hodin později z její dělohy vypadla živá dvojčata. A toto nebyl ojedinělý případ, kdy ženy rodily po své smrti. Často se tak dělo v rakvích.

O téměř sto let později byla pohřbena jistá Emma Toplace, která byla v pokročilém stádiu těhotenství. Když pak manžel ženy Thomas Toplace dorazil k jejímu hrobu, slyšel dětský křik. Nechal otevřít rakev a našel tam novorozeně – svého syna.

Taky je znám případ třicetileté ženy, která byla těhotná a závislá na heroinu. Byla nalezena ve svém bytě mrtvá, přičemž její čerstvě narozené dítě leželo vedle ní. Tady ovšem není jisté, jestli rodila ještě před svou smrtí, nebo při porodu zemřela, nebo rodila už mrtvá.

Podle lékařů může k posmrtnému porodu dojít 48 až 72 hodin po smrti matky, píše web Extrastory.cz. Příčinou jsou plyny, které se začnou hromadit v těle mrtvoly, ty začnou vytlačovat plod z těla ven.