Poškození páteře i ohrožování pistolí aneb 10 režisérů, se kterými je natáčení absolutní peklo

Pavla Gabrhelíková

Genialita jde většinou ruku v ruce se šílenstvím. Tihle režiséři možná mají zvučná jména, ale před kamerou byste při natáčení jejich snímků stát nechtěli.

Michael Bay

Michael Bay režíroval Mizery, Skálu nebo Armageddon, mimo to ale i filmovou sérii Transformers, do které si nenechá od nikoho kecat. Herce navíc považuje jen za nutné zlo, takže pro urážky nechodí daleko. Když si Hugo Weaving stěžoval, že je jeho role zbytečná, Bay mu jen odvětil: „Buď rád, že máš práci.“ Herečku Kate Beckingsale označil jako neatraktivní a Megan Fox o něm mluví jako o Hitlerovi nebo Napoleonovi. A to to je jen krátký výčet. Každý z herců, kteří s ním natáčeli, má několik peprných, a ne zrovna lichotivých, historek.

Alfred Hitchcock

Asi je vám jasné, že režisér kultovních snímků jako Psycho nebo Ptáci nemůže být tak úplně v pořádku. Herečku Madeleine Carrol nechal v poutech hodiny po natáčení, protože „ztratil klíče“, s Janet Leigh natáčel koupelnovou scénu ve filmu Psycho šest dní (netřeba podotýkat, že od té doby se herečka koupe výhradně ve vaně) a Tippi Hedren z Ptáků neustále uváděl do rozpaků nabídkami na sex. Když jeho svádění nepodlehla, rozhodl, že scéna s útočícími ptáky se nebude natáčet s mechanickými rekvizitami, ale s živými ptáky. Herečku pak museli hospitalizovat.

Lars von Trier 

Autor snímků Antikrist, Nymfomanka a Melancholia taky není zrovna prototypem duševně zdravého člověka. Stěžovala si na něj Nicole Kidman i Paul Bettany. Prý s nimi za celé natáčení ani jednou normálně nemluvil, znaly ho jen jako křičící postavu za kamerou. Největší pifku na něj má ale Björk. Přestože měl film Tanec v temnotách nevídaný úspěch, hlavní hrdinka a režisér na sebe neustále štěkali. Jednou dokonce nepřišla několik dní na natáčení a prý mu i plivla do obličeje. Nejděsivější je ale fakt, že při natáčení filmu Manderaly donutil herce pod svým dohledem sníst maso starého osla, kterého předtím nechal zabít.

Roman Polanski

Polanski si v dětství prošel hrůzami koncentračního tábora. Po konci druhé světové války se stal úspěšným filmařem a natočil snímky jako Ples upírů nebo Rosemary má děťátko. V roce 1969 sekta Charlese Mansona přepadla jeho těhotnou ženu, což skončilo její smrtí. Devět let potom Roman znásilnil třináctiletou dívku, k čemuž se přiznal, ale před trestem už více než 40 let uniká pobytem ve Francii. Jako režisér má pověst diktátora. Když Jack Nicholson při natáčení tajně sledoval basket, Polanski mu vyhodil televizi z okna. Herečce Faye Dunaway zakázal se po dobu natáčení sprchovat. Když chtěla mezi scénami odejít, přitáhl ji za vlasy zpátky. Pak jí zakázal chodit i na záchod a ona po něm údajně hodila kelímek se svou močí. Nyní to ale herečka popírá.

Stanley Kubrick

Kubrick je neskutečný perfekcionista. Scatmana Crotherse rozbrečel, když ho nechal při natáčení The Shinning opakovat jednu scénu třicetkrát. Herečka Shelley Duvall definuje Kubricka jako okouzlujícího, ale velmi krutého. Při práci s ním jí začaly vypadávat vlasy a kouřila jednu cigaretu od druhé. Jack Nicholson byl z natáčení s ním tak vyčerpaný, že nebyl schopný se ani před padnutím do postele vysvléct. Jedna z oblíbených filmařských legend popisuje, že během natáčení Spartaka se Kirk Douglas otočil na Jean Simmons a zahlásil: „S kým se tu mám vyspat, abych se dostal pryč z natáčení?“ Herečka mu otráveně odpověděla: „Až to zjistíš, dej mi vědět.“

David O. Russell

Režisér trpí neovladatelnými záchvaty vzteku. Nejznámější je jeho spor s Georgem Clooneym. Při natáčení filmu Tři králové ho herec požádal, aby přestal šikanovat herce, kteří se nemohou bránit. Režisér neváhal a dal mu čelo. Když Russell dostal hysterák u natáčení snímku I Heart Huckabees, začal dost sprostě nadávat herečce Lily Tomlin a rozhazovat po place věci. Natáčení filmu Nailed bylo kvůli režisérovu chování pozastaveno hned po prvním dnu, protože s ním herci odmítli spolupracovat.

Podívejte se na záběry z natáčení, na kterých se režisér pořádně rozohnil. Jen pro otrlé povahy!

William Friedkin

Jeden z nejúspěšnějších režisérů 70. let. Pod jeho rukama vznikla legendární duchařina Vymítač ďábla. Kvůli perfektní a přirozené lidské reakci neváhal zajít do extrémů. Jednou při natáčení začal z ničeho nic střílet, aby u herců dosáhl přirozeného vyděšení. Herce Williama O’Malleyho měl před ztvárněním jedné scény profackovat, aby v něm vyvolal nefalšovanou zlobu.

Nejdál zašel právě při natáčení Vymítače ďábla. Představitelka hlavní role Ellen Burstyn se svěřila, že se bojí scény, v níž má být tažena démonickou silou, kterou simulovalo lano. Friedkin asistentovi, který za lano tahal, přikázal, aby táhal ještě agresivněji. Herečka si při tom poranila páteř a potýká se s trvalými následky.

Henri-Georges Clouzot

Autor dramat jako Havran, Mzda strachu nebo Špioni se s herci taky zrovna nemazlil. Ve filmu Les Diaboliques měli studenti podle scénáře jíst zkaženou rybu. Clouzot jim ji nechal kvůli autentičnosti skutečně naservírovat. V Quai des Orfevres zase herci nechal udělat skutečnou transfuzi.

Nejvíc si s ním užila Brigitte Bardot v La Verite, kdy ji přiměl vypít dost alkoholu společně s prášky na spaní. Není divu, že celé natáčení bylo pak provázeno hádkami a rozepřemi, ve kterých o ní mluvil jako o amatérovi a ona o něm jako o psychopatovi.

Michael Mann

Hollywoodský režisér nechal vyhodit člena štábu proto, že na sobě měl červené tričko. Mann tuhle barvu totiž k smrti nenávidí. Jamieho Foxxe „dožral“, když nařídil natáčet během hurikánu a se zbraněmi plnými pravých nábojů. Při natáčení Veřejných nepřátel spolu s Johnny Deppem zase nepromluvili asi slovo.

Warner Herzog

Další extrémista na našem seznamu sice herce nenutil dělat šílenosti, ale předtím je neváhal podstoupit sám. Než aby stavěl kulisy, raději preferoval reálně nebezpečné prostředí. Takže kvůli natáčení v přírodě naváhal dostat malárii nebo si ublížit. Největší konflikt se odehrál mezi ním a cholerikem Klausem Kinským. Došlo to tak daleko, že na Klause režisér namířil zbraň a vyhrožoval, že jestli odejde, zastřelí nejdřív jeho a pak sebe.