Poslechněte si: Miro Žbirka zpívá ve filmu o dopingu Fair Play

Redakce

Zpěvák Miro Žbirka je autorem průvodní písničky k novému filmu Andrey Sedláčkové Fair Play, který vypráví o státem řízeném dopingovém programu Československa.  

„Na písni jsem začal pracovat poté, co jsem film viděl a ztotožnil se s jeho tématem. Pocity ze sledování snímku jsem se snažili přenést do atmosféry titulní písně a podílel jsem se i na části scénické hudby,“ říká o své první autorské filmové práci Žbirka. Hudbu ke zbytku snímku složil David Solař, jenž spolupracoval na Kozím příběhu nebo na aktuálním seriálu První republika.  

Klip se natáčel ve Velkém sále pražského Kongresového centra, kde Miro Žbirka dostal Zlatého slavíka za rok 1982, což je mimochodem období, ve kterém se Fair Play odehrává. Režii měl na starost Tomáš Luňák.

K napsání scénáře filmu Fair Play kdysi režisérku Andreu Sedláčkovou inspiroval novinový článek o tom, že se objevily tajné materiály ministerstva vnitra o státem organizovaném dopingu československých sportovců. „Dostal se ke mně případ jedné vrcholové atletky, které údajně její trenér bez jejího vědomí píchal anabolické steroidy s romantickým názvem Stromba. Tvrdil, že jde o obyčejné vitamíny. To pro mě byla zásadní inspirující informace,“ říká Sedláčková. Postupně se setkala s několika aktéry causy, sportovci, lékaři i trenéry. Všem však musela slíbit, že zůstanou v anonymitě.

Hlavní roli ve snímku, který bude mít premiéru 6. března, dostala slovenská herečka maďarského původu Judit Bárdos, její matku ztvárnila Anna Geislerová. Ve filmu dále hrají Roman Luknár, Eva Josefíková, Roman Zach, Igor Bareš, Ondřej Malý nebo Taťjana Medvecká. (sli)