Poslední den Rock for People: Morcheeba strčila do kapsy všechny

Jiri-Vanek

Hudební festival Rock for People nakonec navštívil rekordních 28 500 lidí. Závěrečný den se sice pokazilo počasí, část odpoledne propršelo a zbytek dne bylo pod mrakem, ale výborný line-up to návštěvníkům vynahradil. Skvělé koncerty britských skupin The Subways, Editors a zejména Morcheeba připravily skvělou tečku za celým festivalem.

Úterní podvečer patřil ostřejším kapelám. Jako první z těch zásadnějších vystoupili v Česku nepříliš známí Britové Does It Offend You, Yeah? Věnovali se především písním ze své první desky You Have No Idea What You’re Getting Into a jejich ryčný disco-punk spolehlivě roztancoval i ty, pro které bylo setkání s jejich hudbou premiérou.

Basistka The SubwaysMladá kapela The Subways hrála v Česku už počtvrté a spolehlivě splnila všechna očekávání. Na začátku jejich koncertu si sice nešlo nevšimnout pár intonačních nepřesností, ale britské trio to dohnalo nezměrnou energií, kterou do svého indie rock’n’rollu vkládá. Diváky spolehlivě strhlo a hity jako Shake! Shake!,Girls & Boys nebo Rock’n’roll Queen odzpívalo publikum s kapelou. Došlo i na dvě nové skladby, které fandové přijali s radostí, stejně jako hru na počítání, na kterém stupni od jedné do desítky to publikum na festivale baví.

Billy Talent prohráli s NOFX
Kanadští Billy Talent stejně jako při nedávném předskakování v Praze před Green Day (recenze) nikterak zásadně nepřesvědčili. Fanouškovskou základnu mají sice v Česku solidní, jejich výkon ale nepřinesl nic, co bychom v žánru punk-rocku dávno neznali od jiných kapel. V nevypsaném klání s punkovými veterány NOFX tak jednoznačně podlehli na body. NOFX se totiž neberou tak zbytečně vážně, svůj řízný punk občas ozvláštní mexickými názvuky trubky a spolehlivě wannabe kapelám jako Billy Talent ukazují, kdo je na punkovém políčku králem.

Rock for People: Den první (The Prodigy)
Rock for People: Den druhý (Muse)

Skvělý frontman Editors Tom SmithJedním z vrcholů bylo pak našlapané hodinové vystoupení britské skupiny

.

Veselá Skye
To nejlepší na konec, ukázalo se pak před půlnocí. Skupina Morcheeba svoje zásadní skladby nahrála v devadesátých letech. Hlas kapely, zpěvačka Skye Edwards, pak kapelu opustil a věnoval se sólové kariéře, zatímco mozek Morcheeby, bratři Godfreyovi ji zkoušeli nahradit. Letos se Skye do Morcheeby vrátila a nahrála s ní novou desku Blood Like Lemonade. Z ní sice zaznělo pár písniček – třeba Beat Of the Drum, při které lehce zkouřená kapela vyzvala fanoušky ke sborové spolupráci, ale největší úspěch měly pochopitelně hity z 90. let jako Blindfold, Triger Hippie nebo závěrečná Rome Wasn’t Built In a Day.
Uvolněná Skye v nádherných pruhovaných šatech si koncert viditelně užívala, rozezpívávala diváky, mezi písničkami vymýšlela vtípky a pak se jim neodolatelným způsobem sama chichotala – a hlavně svým sametovým hlasem strhla diváky k dlouhým ovacím.

Morcheeba na Rock for People

Rock for People je dlouhodobě jedním z nejlepším českých festivalů a jeho letošní ročník to svým line-upem i bezproblémovou a sympatickou organizací opět potvrdil.

Festival Rock for People – 3. den
6. července 2010, Hradec Králové, letiště

Rock for People v číslech:
28 500  návštěvníků
, 550 ošetřených
, 80 % veškerého odpadu vytříděno