Pouta a Občanský průkaz – největší favoriti na Českého lva

Redakce

Nejvíce nominací na Českého lva získal thriller Pouta ežiséra Radima Špačka a scenáristy Ondřeje Štindla, který zabodoval ve všech dvanácti kategoriích – v té za vedlejší mužskou roli dokonce dvakrát. Snímek před několika dny dostal i cenu kritiků a filmových teoretiků za celovečerní film.

O dvě nominace méně má hořká komedie Občanský průkaz (na Kouli: Dylan, patky a…občanský průkaz, prosím) režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského.
Mezi herci jsou v nominacích například Ondřej Malý (Pouta), Karel Roden (Habermannův mlýn), Jaroslav Plesl (Největší z Čechů), Martin Myšička (Občanský průkaz) a Konstantin Lavroněnko (Kajínek). Ze výkon ve vedlejší roli v tomto filmu byl nominován Vladimír Dlouhý in memoriam. 

Z hereček mají naději získat Českého lva například Kristína Farkašová (Pouta), Simona Babčáková (Největší z Čechů), Aňa Geislerová (Občanský průkaz), Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas) a Lenka Vlasáková (Ženy v pokušení). 
Po sedmi nominacích mají rodinný dobrodružný snímek Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka a komedie Roberta Sedláčka Největší z Čechů

Novinkou je cena Magnesia pro nejlepší studentský snímek. Sto tisíc korun dostal film Graffitiger studenta FAMU Libora Pixy.  
Jména vítězů se dozvíme 5. března ve Velkém sále pražské Lucerny. (sli)

Občanský průkaz – ukázka z filmu