Poznají kočky, když jim lžeme?

Pavla Gabrhelíková

Poznají kočky, že je chceme oblbnout? Tím máme na mysli míchání léků do jídla a lákání pro pohlazení, ze kterého se nakonec vyklube zastřihávání drápků...

Vědci zjistili, že kočky jsou schopny vnímat lidské emoce. A to ne proto, že by vám chtěly nějak pomoct nebo se s vámi radovat. Potřebují totiž vědět, jak reagovat a co z dané situace mohou vytěžit. Případně jak odhalit, jestli na ně něco nehrajete.

A máme pro vás jasný důkaz, že je to pravda. Pamatujete například, když jste jednou vzali do ruky kartáč, kočka k vám bezelstně přišla a vy jste ji proti její vůli vyčesali? Jakmile v budoucnu vezmete do ruky něco i vzdáleně podobného kartáči, vyhne se vám obloukem. Zradili jste totiž její důvěru.

Člověk jako velká kočka

Kočky nás považují za velké neohrabané kočky, které chodí po dvou. Musí se naučit v našich reakcích číst jako v otevřené knize. Když ještě žily ve smečkách, bylo to pro jejich přežití klíčové. Proto když se doma hádáte, vaše kočka není nejspokojenější, ale když se usmíváte a jste v pohodě, přečte to jako informaci, že jí nehrozí žádné nebezpečí.

Ale u cizích návštěvníků jejich teritoria je to jinak. Ti pro ně nic neznamenají, jsou to vetřelci a nepočítají, že se budou chovat stejně jako „jejich dvounohé kočky“. Proto když otevře plechovku tuňáka kamarád na návštěvě, nebude z toho kočka tak hotová, jako když ji vezmete do ruky vy.

Abychom to shrnuli – z tónu vašeho hlasu kočka pochopitelně nepozná, že jí lžete. Je úplně jedno, jestli jí řeknete, že jste byli v práci, i když jste se zdrželi na večírku. Ale pokud něčím zradíte její lásku a důvěru, budete se muset sakra snažit, abyste ji získali zpátky.