Pozor, drastické fotky! Další podrobnosti o kauze zabitých tygrů: Stříleli je do oka a vyráběli z nich masox za 1500 Kč

Petra Vorelová

Českem otřásá kauza zabíjených tygrů. Zvířata byla vražděna kvůli masu a kůži.

V Zooparku Bašť, který provozuje Ludvík Berousek, člen známé cirkusové rodiny, probšhla policejní razie. Během zásahu nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky. Usmrcováni byli tygři, kteří byli staří a už se nehodili ani na focení s dětmi ani na natáčení. Taky byli zabíjeni tygři, kteří už byli nepotřební v cirkuse.

Podle informací Lidových novin pachatelé tygry usmrcovali nejčastěji střelou do oka, aby nedošlo k porušení kůže. Mrtvým zvířatům taky podkládali tlapy cihlami, aby nedošlo k otlakům. Z mrtvol pak byly vyráběny extrakty k dalšímu použití. Špatné maso, které se nedalo prodat, bylo dáváno zvířatům a lidem.

Cena jednoho zvířete se pohybovala okolo 150 tisíc korun, 1 gram masoxu za 1500 korun. Z jednoho zvířete vzniklo až dvacet kilo masoxu, takže si pachatelé přišli na pěkný balík peněz. Během zásahu byla nalezena i živá zvířata.

Vyšetřovatelé skupinu okolo Berouska monitorovali podle zjištění asi 2,5 rokuJde o první případ v Evropě, který je zadokumentovaný už od domlouvání tygra až po stánkový prodej vyrobeného extraktu. Kromě Berouska z činů policisté obvinili ještě vietnamského obchodníka, který měl zajišťovat prodej produktů ze zvířat po České republice, Evropě i Asii, a preparátora ze severních Čech, který měl mít na starosti zpracování mrtvých zvířat.