Pozor na tetování hennou! Může se zvrtnout v příšernou alergii, puchýře a jizvy do konce života

mim

Jestli přemýšlíte nad tím, že si necháte na dovolené udělat tetování hennou, dvakrát si to rozmyslete. Občas totiž může dojít k alergické reakci s doživotními následky.

Své o tom ví i rodina pětiletého Tadeáše. Tomu bylo umožněno nechat na dovolené v Egyptě tetování hennou na lýtku, kam si nechal vyobrazit hada. Po pár dnech se u něj ale objevila alergická reakce projevující se otokem a puchýři. Chlapec bude mít pravděpodobně jizvy do konce života.

A není to ojedinělý případ. Když se do henny přimíchají určité látky, je vyšší šance, že tělo bude tetování odmítat. Z nápadu mít bezbolestné tetování (bez jehly) pak rázem sejde.

Použití henny

Henna bílá je 2 až 6 metrů vysoká kvetoucí rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. Již po tisíciletí se pěstuje pro své hladké podlouhlé listy, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené či hnědočervené barvy.

V něm je obsaženo velké množství zejména červených pigmentů, které se dobře váží s proteiny. Proto se henna používá zejména na barvení vlasů, nehtů, kůže, hedvábí a vlny. Šťáva z květů se používá jako přísada do kosmetických přípravků.

Henna se také využívá pro své léčebné vlastnosti. Regeneruje a zpevňuje vlasy, pomáhá při problémech s lupy a je velice vhodná i při alergiích kůže, mykózách či ekzémech. Je přirozeně antibakteriální a antiseptická. Již ve starověkém Egyptě sloužila k barvení paruk a k mumifikačním účelům, používala se též jako afrodiziakum či protijed.

Nebezpečí

Henna jako taková není nebezpečná, ale problém nastává, když je do ní přimíchána látka, která tam nepatří. Henna není nikdy černá. Čím víc se odstín blíží k černé, tím větší vzniká riziko k alergické reakci.

Nejvíce vzniká reakce na látku parafenylendamin (PPD). Tato látka se tam často přimíchává kvůli tomu, aby tetování na kůži déle drželo. „Hlavním nebezpečím při vzniku senzibilizace na PPD v dětském věku je však nejen celoživotní reaktibilita na vlastní původní vyvolávající alergen, ale v rámci skupinové přecitlivělosti i možnost alergické reakce na další barviva (anilinová a azobarviva), některé složky kosmetických přípravků, a dokonce i na některé léky. Riziko se týká především anestetik prokainového a benzokainového typu, sulfonamidů, prokainamidu, antidiabetik, hydrochlorothiazidu a některých sunscreenů (silné krémy proti opalování),“ říká dermatoložka Štěpánka Čapková.

A takhle pak můžete dopadnout:

jizvy

jizvy