Prague Photo 2015: Od Jana Saudka až k archivním fotografiím

karolinabranikova

Osmý ročník veletrhu Prague Photo zaplnil Kafkův dům u Staroměstského náměstí současnou a klasickou fotografickou tvorbou. Až do neděle 26. dubna tu na vás čekají černobílé archivy, workshopy prastarých fotografických technik, akty, živé snímky nadaných studentů i trocha saudkoviny.

Prague Photo se letos nese ve znamení popraskaných snímků, zastřených barev, oblíbeného tématu ženských ňader a uměleckých i syrových aktů. Sestavu zástupců domácí fotografické scény tvoří Art in Box GalleryGalerie Gambit a Galerie Millennium, snímky (od) Jana Saudka nebo projekt Magdaleny Bláhové. Jako každý rok se na veletrhu objevuje i mladá fotografická krev z českých škol a univerzit s reklamní i uměleckou fotografií. Studenti vnášejí do letošního archivního ročníku barvy, hravost, neotřelé kompozice i hluboká témata, se kterými budou soutěžit o cenu Young Prague Photo Award pro umělce do 35 let. 

Adrenalinové sporty I. Foto: Soukromá vyšší odborná škola umění a reklamy ORANGE FACTORY / Jiří Faix

K českým autorům a vystavovatelům se připojili i zahraniční zástupci z Polska, Ruska, Slovenska, Spojených států a Itálie. Projekce amerického fotografa a filmaře Roberta Carritherse, dobře známého pražské umělecké scéně, zprostředkuje časový průřez osou New York – Berlín – Praha od 80. let po současnost. Část expozice bude patřit mosambickému fotožurnalistovi Antoniu Cossovi, který pomocí klasického filmu přetváří lidské postavy a tváře v abstraktní díla. 

V rámci doprovodného programu můžete nahlédnout do archivu slavného portrétového fotografa Václava Chocholy, jeho dcery Blanky a vnuka Marka. Snímky zachycují významné historické milníky i obyčejné momenty, které prošly hledáčky této fotografické rodiny v letech 1939 – 2015. Dohromady tvoří projekci Masa a moc, inspirovanou dílem spisovatele a teoretika Eliase Canettiho. Archivu B&M Chochola pochází i videoprojekce Fragmenty, která se na Prague Photo objevila již před dvěma lety.

Galerie Gambit / Petr Nikl

A protože Prague Photo není jen statickou fotografickou výstavou, můžete se zapojit do procesu tvorby hned v několika workshopech. Ty se letos nesou ve znamení návratu ke kořenům fotografie, daleko před tím, než spatřila světlo světa první natahovací Minolta. Mladí polští fotografové Michał Sitkiewicz a Paweł Sokołowski, sdružující se pod značkou Collodion Artse pokusí zasvětit návštěvníky do své vášně kolodiové fotografie. Když budete šikovní, můžete si z workshopu odnést vlastní portrét na skleněné destičce. Na expozici art-residence Zahradník vás zkušení odborníci zasvětí do techniky modrotisku (kyanotopie) nebo mokrého kolodiového procesu a Galerie GUD s Collodion Art budou seznamovat generaci 21. století s kouzlem fotografie beze stopy digitalizace. 

Současnost zachycená retro pohledem polských fotografů Collodian Art. Foto: Collodian Art