Praha Žije Hudbou: V pátek 13. května roztančí hlavní město na 200 umělců

Redakce

První ročník festivalu Praha Žije Hudbou, který proběhne v pátek 13. května, nabídne tu pravou pouliční slavnost. Na programu se podílí na 200 umělců, mezi kterými nebudou chybět ani taková jména jako Lenka Dusilová, Prago Union, Klára Výtisková, Emma Smetana, Xavier Baumaxa, Thom Artway, Floex či Laco Déczi.

Profesionální i amatérští hudebníci, tanečníci, divadelníci a performeři se do projektu zapojili s cílem dokázat, že umění do ulic patří a postavit se tak proti příliš tvrdé regulaci pouličního umění schválené v březnu. Na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Dejvické a Malostranské vyrostou menší pódia, kde najdeme to nejzajímavější z festivalového programu.

Na jeden den se v ulicích po celé Praze objeví také desítky míst, tzv. busker pointů, kde se bude hrát a tančit. Festival Praha Žije Hudbou odstartuje již ve čtvrtek 12. května 2016 odpoledne, kdy se rozehrají pódia, a v 19 hodin na Piazzettě Národního divadla se uskuteční oficiální zahájení festivalu v podobě performance souboru Run Operun. Po nabitém festivalovém dni v pátek 13. se program přesune do pražských klubů a barů, kde proběhne oficiální afterparty festivalu. 

„Umění v ulicích by nemělo být vnímáno jako něco nebezpečného, proti čemu se musí bojovat. Navzdory vyhlášce, která v březnu výrazně omezila veřejnou a hlavně hudební produkci, chceme ukázat, že kulturní zážitky na ulici mohou být pro obyvatele velmi příjemnou součástí každodenního života,“ slibuje za organizátory ředitel festivalu Jan Gregar.

Celý projekt podporuje i mnoho známých osobností, které se zapojili do natáčení série „Hlášky z vyhlášky“, ve kterém poukazují na nedostatky současného legislativního omezení a nutnost jeho přepracování. Mezi nimi je například Milan Cais ze skupiny Tata Bojs, Robert Nebřenský ze skupiny Vltava, Kato z Prago Union, Klára Výtisková, Terezie Kovalová či Marta Kubišová. 

Rozhovor s Eddie Stoilow: Málem jsme si vymazali celou desku!

Lucie Bílá: Smířila jsem se s vlky ve svojí hlavě