Prahu pohltí světlo. Začíná festival světelného designu Signal

Redakce

Na Staroměstském náměstí v Praze dnes v 19:00 začne Signal, největší festival světla v České republice. Akce láká na 35 světelných instalací audiovizuálního umění od českých i zahraničních autorů a zve na „plavby za světlem“ či světelné workshopy.

Co je to festival Signal

Například dvoudenní workshop Pimp my bike je určený všem, kteří by si rádi vylepšili své jízdní kolo. Během prvního dne se účastníci pokusí sestavit a zprovoznit předpřipravený LED kit. Druhý den pak věnují kódování a vytváření obrazců, které přímo ve svých kolech budou během jízdy promítat.

Koukněte na video s Vladimirem 518. Mluví o městě jako o médiu

Workshop Základy video mappingu pak předá účastníkům základní znalosti přípravy tohoto světelného umění, za zmínku stojí i workshop Světelné grafity, ve kterém se účastníci umělecky vyjádří pomocí sprejů s fosforeskujícími barvami.

V plánu jsou také koncerty na Čertovce, odborné diskuse a konference, za světlem se také poplave po Vltavě v parnících. Účastníky provedou po pražských osvětlených památkách odborníci.

Současně s festivalem začne v pražském NoDu nový cyklus přednášek Video Lectures. Tato vzdělávací série si dává za úkol zmapovat vznik a vývoj českého videoartu. V prvním semestru se divákům představí vizuální umělec a jeden z prvních tvůrců videoartu v Německu Petr Vrána a performer a profesor brněnské FaVU VUT Tomáš Ruller. (sli)