Landovo Tacho láká na velkou jízdu, na kterou nemá

Stefan-Titka

Pravá pět! Most! Levá pět mínus! Horizont! Mirjam Landa splnila svému manželovi Danielu Landovi životní sen a natočila film o rallye závodění, v němž si pro mnohé stále ještě kontroverzní muzikant zahrál hlavní roli. On je závodník, kterému právě diagnostikovali nádor na mozku, jí už také nezbývá příliš času. Osudy těchto dvou lidí se shodou okolností spojí a v závěru spolu usednou za volant v nejdůležitějším závodě jejich životů. Černá komedie par excellence. Tak kde se stala chyba?

Film Tacho manželů Landových sice do kin vstupuje s nálepkou černá komedie, do černé komedie mu ale chybí docela dost. Člověk má totiž při sledování filmu pocit, že všechno, co si tvůrci usmysleli, se jim vrací přesně naopak. Každá předpokládaná reakce vede většinou k reakci opačné, takže čeká-li se od vás, že budete dojatí, smějete se, a když se máte smát, buďto vůbec nereagujete, nebo jen tiše trpíte.

Scénář k filmu dal manželský pár Mirjam LandaDaniel Landa dohromady údajně během pěti dnů v Řecku. Samozřejmě, existují lidé, kteří mají dar vychrlit na papír milník v historii kinematografie v horečnaté vizi, Landovým ale tato schopnost očividně chybí. Výsledkem jejich scenáristického procesu, který normálně může trvat třeba i půlroku, je proto jen film, jenž – abychom zůstali v dané terminologii – na zrádné silnici vjíždí do všech myslitelných výmolů.

Podívejte se na ukázky z filmu Tacho

http://www.youtube.com/watch?v=-XLudFga2U8

Jistě, určitý záměr za tím vším vidět určitě je. Najdeme tu náznak něčeho, co bychom mohli nazvat gradací směřující k velkému závodu v Nitře, kam se upínají touhy i naděje našich hlavních hrdinů (a nás jako diváků). Napětí, emoce, katarze. Finále Tacha ale nemá nakonec nic z toho. Závod skončí a vy se ptáte: „To bylo všechno?“

I vedlejší dějová linka anglických závodníků, kteří v průběhu filmu plánují „velkou akci“, zůstane ve výsledku daleko za očekáváním. Herecká dvojka je to možná vtipná, ale to, co od začátku sledujeme jako něco z ranku Dannyho parťáků nebo filmografie Guye Ritchieho, na konci trestuhodně vyšumí jako obyčejná, skoro až nudná záležitost.

Tacho má mizerně napsané postavy, jejichž motivace je nejasná a tudíž nedůvěryhodná. Musíte být hodně naivní, abyste uvěřili, že Olga Lounová je schopná poprvé v životě skočit za volant a zajezdit si rallye. Připočtěte k tomu ještě dost otravný hlavní hudební motiv, který se tu opakuje do zblbnutí, a máte před sebou podprůměrný film, jež nemá co nabídnout. A těch pár míst, kdy se opravdu upřímně zasmějete, z šedi Tacho nevytáhne.

Tacho
ČR/2010/komedie/akční
Režie: Mirjam Landa
Hrají: Daniel Landa, Olga Lounové, Rudolf Hrušínský ml., Christopher Rithin, Martin Havelka a další  
Premiéra v ČR: 2. 12. 2010