Před 45 lety měl premiéru americký televizní seriál MASH!

ČTK, mim

Americký seriál MASH, jehož první díl se vysílal před 45 lety, 17. září 1972, zobrazuje každodenní život lékařů, sester a vojáků v mobilní vojenské nemocnici uprostřed války v Koreji. Zpočátku komediálně laděný sitcom poukazující na krutosti války i nesmyslné předpisy se postupně stále častěji věnoval i vážnějším tématům, jako byly osudy údajných zbabělců, vztah amerických vojáků k obyčejným Korejcům nebo složitá politická situace.

Přestože první díly mezi diváky příliš nezabodovaly, postupem času se sledovanost seriálu zvyšovala a poslední díl seriálu si v únoru 1983 nenechalo ujít rekordních 125 milionů diváků. Televizní klasikou se seriál stal i v České republice, kde je stále s úspěchem reprízován.

Ve všech 251 dílech se objevil pouze kapitán Benjamin „Hawkeye“ Pierce v podání herce Alana Aldy, jenž se stal tahounem seriálu a později se na něm podílel i autorsky. K dalším hlavním postavám patřili Radar O’Reilly, Max Klinger, „Šťabajzna“ Margaret Houlihan, Hawkeyho parťáci B. J. Hunnicutt a Trapper McIntyre, Charles Winchester, šéfové Sherman Potter a Henry Blake nebo otec Mulcahy a Frank Burns.

Autorem částečně autobiografického románu z roku 1968, podle něhož seriál vznikl, byl lékař Richard Hornberger. Podle Hornbergerova románu, který vydal pod pseudonymem Richard Hooker po 12 letech psaní a dlouhém hledání vydavatele, vznikl již v roce 1970 film. Syrový snímek Roberta Altmana, oceněný Oscarem za scénář, měl spisovatel mnohem raději než seriál.

Jak se daboval MASH