Před 45 lety měl premiéru americký televizní seriál MASH!

ČTK, mim

Americký seriál MASH, jehož první díl se vysílal před 45 lety, 17. září 1972, zobrazuje každodenní život lékařů, sester a vojáků v mobilní vojenské nemocnici uprostřed války v Koreji. Zpočátku komediálně laděný sitcom poukazující na krutosti války i nesmyslné předpisy se postupně stále častěji věnoval i vážnějším tématům, jako byly osudy údajných zbabělců, vztah amerických vojáků k obyčejným Korejcům nebo složitá politická situace.

Přestože první díly mezi diváky příliš nezabodovaly, postupem času se sledovanost seriálu zvyšovala a poslední díl seriálu si v únoru 1983 nenechalo ujít rekordních 125 milionů diváků. Televizní klasikou se seriál stal i v České republice, kde je stále s úspěchem reprízován.

Ve všech 251 dílech se objevil pouze kapitán Benjamin „Hawkeye“ Pierce v podání herce Alana Aldy, jenž se stal tahounem seriálu a později se na něm podílel i autorsky. K dalším hlavním postavám patřili Radar O’Reilly, Max Klinger, „Šťabajzna“ Margaret Houlihan, Hawkeyho parťáci B. J. Hunnicutt a Trapper McIntyre, Charles Winchester, šéfové Sherman Potter a Henry Blake nebo otec Mulcahy a Frank Burns.

Autorem částečně autobiografického románu z roku 1968, podle něhož seriál vznikl, byl lékař Richard Hornberger. Podle Hornbergerova románu, který vydal pod pseudonymem Richard Hooker po 12 letech psaní a dlouhém hledání vydavatele, vznikl již v roce 1970 film. Syrový snímek Roberta Altmana, oceněný Oscarem za scénář, měl spisovatel mnohem raději než seriál.

Jak se daboval MASH

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit