Předpověď na rok 2012: Zataženo, místy mrakodrapy

Stefan-Titka

Roland Emmerich je zvláštní typ režiséra. Tenhle Němec točí v Americe vysokorozpočtové katastrofické filmy zalité kýbly patosu a patriotismu - a činí tak prakticky od poloviny devadesátých let, kdy natočil Den nezávislosti. Každý jeho další scénář už obměňuje nejen zápletky, ale v případě posledního počinu, snímku 2012, snad i dialogy.

Motivace režiséra Rolanda Emmericha, proč zas a znovu vstupuje do stejné řeky, nechejme stranou. Minimálně první hodinu mu nastavovaná kaše vychází. Postupné budování apokalyptické atmosféry završené sekvencí úniku letadla s hlavními hrdiny z rozpadajícího se města je nabušené, adrenalinové a za vlasy přitažené přesně v tom duchu, který máme na blockbusterech rádi.

Podíveje se na ukázky z filmu 2012

http://www.youtube.com/watch?v=Hz86TsGx3fc

Problém nastává ve chvíli, kdy dvě a půl hodiny dlouhý film nechává hrát Emmerichovy „trademarkové“ postavičky obětavých prezidentů, kteří se snaží spasit svět. V Dnu nezávislosti vytáhl Bill Pullman coby prezident Spojených států do boje s emzáky ve stíhačce, a i když Danny Glover coby černošský prezident zůstává více při zemi, stejně nezapomíná pronášet okřídlená moudra, dělat pokorná a obětavá gesta a celkově působit jako "správňák". I ostatní herci mají chvílemi problém dostat přes pusu napsané dialogy, ovšem Dannyho Glovera je člověku skoro až líto.

Pocit, že v kině zůstanete opravdu až do roku 2012
Režisérovo obligátní padání mrakodrapů, bortění silnic a celková CGI apokalypsa dokáže ze začátku zaujmout, problém ale je, že Emmerich nezná míru. Kdyby svůj spektákl více sevřel, možná vypustil jednu, dvě epizodní role a celkově ubral zejména v natahovaném finále, mohli jsme mít co dočinění s opravdu dobrým, nenáročným popcorn filmem.

Co jsou platné námitky, že to režisér nemyslí vždycky tak úplně vážně a občas na diváka spiklenecky mrkne s nějakým tím vtípkem (slepice na špalku, britská královna s psíky, guvernér Schwarzenegger)? Nadsázka s každou další minutou odpadá a co zbývá, je neuvěřitelný patos, který se v druhé polovině táhne ke konci tak pomalu, že máte pocit, že v kině zůstanete opravdu do roku 2012.

 

2012
Akční drama
USA, 2009, 158 min
Režie:
Roland Emmerich
Hrají:  John Cusac, Amanda Peet, Woody Harrelson, Danny Glover, Thandie Newton, Chiwetel Ejiofor a další
Premiéra v ČR: 12. listopadu 2009