Přehled: Kdo vyhrál na festivalu ve Varech nestatuární ceny

Redakce

Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)

Box

Režie: Florin Şerban

Rumunsko, Německo, Francie, 2015

Cenu FIPRESCI na MFF Karlovy Vary 2015 získává film Box v režii Florina Şerbana, a to za skvěle zrežírovaný obraz současné rumunské společnosti. Film na povrchu vypadá jako příběh divadelní herečky a boxera. Ale ve skutečnosti není. Jde o cestu dvou lidí skrze čas k vzájemnému porozumění. Je to zvláštní metafora, která přivádí člověka k naplnění jeho osudu. Režisér vytvořil film, v němž je vzrušující každý záběr. Perfektně vyjádřil stav mysli svých postav v naší těžko předpovídatelné současnosti i budoucnosti a vytvořil další podnětný příspěvek nové rumunské kinematografie a postmodeního filmu.

Porota:

Pamela Cohn (USA, Německo)

Swapan Kumar Ghosh (Indie)

Radovan Holub (Česká republika)

Eva Peydró (Španělsko)

Srđan Vučinić (Srbsko)

           

Cena ekumenické POROTY

Bob a stromy / Bob and the Trees

Režie: Diego Ongaro
USA, 2015

Ekumenická porota uděluje cenu filmu Bob a stromy režiséra Diega Ondara. Hlavní postavou je charismatický severoamerický dřevorubec Bob. Jeho život provází mnoho chyb: v práci, v rodině i ve vztazích k okolí. Nalézá však odvahu převzít za všechna svá rozhodnutí a chyby osobní odpovědnost, což z jeho života činí jedno velké podobenství naděje. Jednoduchý příběh je ztvárněn neokázalou, ale vytříbenou filmovou řečí. Na autenticitě film získává i tím, že neherec Bob Tarasuk, hlavní postava filmu, hraje sám sebe.

 

Zvláštní uznání

Píseň písní / Pesn pesney

Režie: Eva Neymann
Ukrajina, 2015

Film užívá velmi specifickou filmovou řeč, která mu umožňuje ztvárňovat i složitá duchovní témata. Precizně stylizované záběry znovu vytvářejí atmosféru dnes již neexistující židovské komunity Ukrajiny na začátku 20. století. Biblická kniha Píseň písní slouží autorce Evě Neymannové jako pozadí pro vyprávění příběhu snové lásky malého židovského chlapce.

Porota:

Michael Otřísal (Česká republika)

Vít Poláček (Česká republika)

Lothar Strüber (Německo)

Rita Weinert (Německo)

 

Cena Fedeora

Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří za nejlepší film v soutěži Na východ od Západu.

Nebeští nomádi / Sutak

Režie: Mirlan Abdykalykov
Kyrgystán, 2015

 

Středeční dítě / Szerdai gyerek

Režie: Lili Horváth

Rumunsko, Německo, 2015

 

Je nám velkým potěšením, že cenu kritiků FEDEORA 2015 obdržely dva skvělé filmy Nebeští nomádi a Středeční dítě. Nebeští nomádi je film, který ve velké tradici mistrovských ekologických děl humorně a s nadhledem líčí příběh rodiny ze vzdálené země, která se snaží přežít střet s takzvanou civilizací. Příběh filmu Středeční dítě, mistrná režie a přesvědčivé výkony dvou hlavních herců posunuly tento krásný snímek dál nad jeho jednoduchý děj.

Porota:

Ronald Bergan (Velká Británie)

James Evans (Velká Británie)

Dubravka Lakić (Serbia)

 

Cena Europa Cinemas Label
Za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Babai

Režie: Visar Morina
Německo, Kosovo, Makedonie, Francie, 2015

Jsme opradu potěšení, že ocenění Europa Cinemas Label získal celovečerní film Babai, režírovaný Visarem Morinou. Babai je dojemný, avšak brutálně upřímný příběh desetiletého chlapce, který hledá svého otce, jenž ho opustil kvůli novému životu v Německu. Chlapec nebere v potaz možná nebezpečí a pokouší se s ním za jakoukoliv možnost znovu setkat. Debut Visara Moriny Babai, který je natočen z pohledu chlapce, ukazuje zdrženlivost a důvěru v zobrazení tématu imigrace a snaží se popsat složitý vztah mezi otcem a synem, kteří jsou v neřešitelné situaci.

Porota Europa Cinemas:

Erika Borsos (Maďarsko)

Caroline Dragacci (Francie)

David O’Mahony (Irsko)

Jens Schneiderheinze (Německo)