Překročit Rubikovku


Nedávno jsem přemýšlel nad hračkou, ze které mi kdysi šla hlava kolem: Rubikovou kostkou. Říká se, že čas otupí hrany, ale tahle krychle je neztrácí tak rychle. Už se začínám smiřovat s tím, že tohle v životě dohromady nedám. Hlavolam nezdolám. Co se dá dělat.

Vlastně něco se dá dělat! Dá se na věc podívat z jiného úhlu. Přestanu už řešit, jak najít řešení. Nechám se raději inspirovat jejími barvami!
Napadlo mě totiž vyrobit Rubikovku speciální: pro hudební fanoušky. Tedy například pro mě. Každá strana by sice měla svou klasickou barvu, ale zároveň by to byl obal nějaké, pokud možno zásadní desky. Které ale vybrat? Neumím odpovědět ani do ankety typu „deset desek na opuštěný ostrov“, a teď bych chtěl vybrat desek jen šest?

Umíte složit Rubikovu kostku za sedm vteřin? A nejste náhodou mistři světa?

Omezení ovšem může být i výhoda! Zaměřil jsem se totiž pouze na alba, na jejichž obalu převládá právě taková barva, která tvoří stranu běžné rubikovky. Tedy modrou, červenou, zelenou, žlutou, oranžovou a bílou. A protože mi ji v Rubikových závodech na zakázku asi nevyrobí, alespoň si ji vyfantazíruji. Na stránkách Koule si vysním svou kostku!

Musik Rubik
Moje „top six“ Rubikovka by tedy mohla vypadat takto: Modrá – Roxy Music: Siren. Červená – Kraftwerk: The Man Machine. Zelená – Underworld: Everything, Everything. Žlutá – Calvin Harris: I Created Disco. Oranžová – David Bowie: Low, jedna z mých nejoblíbenějších desek vůbec. A bílá? Zde se samozřejmě nabízí White Album od The Beatles, ale to by bylo moc jednoduché. Ostatně to už vlastně rubikovky mají teď. Takže bych si tam dal asi The Hives: Veni Vidi Vicious. Pro bílou jsem ještě uvažoval o The Velvet Underground & Nico, ale tam by byl problém s banánem. Obal je sice převážně bílý, ale banán by se mi asi míchal do Calvina Harrise. Ostatně s mou neschopností Rubikovku složit by mi asi tak jako tak pod rukama brzy začaly vznikat zajímavé remixy. A mash-upy.

A jak byste svoji Rubikovku sestavili vy?

P.S. Už při psaní tohoto článku mě napadaly další variace a kombinace. Inu, berte to tak, že tento článek je pahýl, a že bych těch kostek nakonec potřeboval několik. Věřím, že jste na tom obdobně…

mardosha@noise.cz