Překvapení na Slavíkovi: Gotta porazil Klus, Landa přišel s kohoutem

Redakce

Nic nebude jako před tím. A dost možná, že zítra ani nevyjde slunce: Karel Gott se letos nestal zlatým slavíkem.

V anketě popularity Český Slavík ho předběhl vítěz Tomáš Klus. Na třetím místě skončil Daniel Landa alias kouzelník Žito, který dorazil s živým kohoutem, jak se na Žita sluší a patří. Gott nezvítězil poprvé od roku 1998, kdy si svých patnáct minut slávy užil Daniel Hůlka.

"Mám toho všeho dost. Dělám desky, vy si je vypálíte, to tedy ještě dobrý. To, jak o nás píšete, je na poblití. Nejsem veřejnej majetek. Až půjdu s dětma do zoo, jsem Žito, fotky ne, ne! Už mám vší muziky po krk. Myslel jsem, že hudbou změním svět, a stejně vyhrajou komunisti. Nic tím nezměním. Teď budu rok nasazovat život ve sportu a až se vrátím, doufám, že všichni budete spolupracovat s moudrostí – Králem Václavem a Karlem Janečkem z protikorupčního fondu," řekl zjevně naštvaný (až vyšinutý) Landa. Moderátor Ondřej Brzobohatý ho přerušil jen s poznámkou, že se bojí do jeho monologu zasahovat.  

Po vyhlášení druhého místa se celá Lucerna nahlas podivila, zvedla se ze židlí a aplaudovala Gottovi vestoje. Karel Gott poděkoval rodině, spolupracovníkům a řekl, že od umělců se očekává reakce na společenské dění. Když se však chystal pronést prohlášení, ozval se gong.

První místo pro Tomáše Kluse přišla vyhlásit herečka a partnerka Vojtěcha Dyka Táňa Vilhelmová, která za Gotta dořekla, že situace v Česku je příšerná.  

Všechny zmíněné si poslechněte v YouRadiu

Mezi zpěvačkami je vše při starém, zvítězila Lucie Bílá, a to i jako absolutní Slavice, klan Vondráčků na druhém místě zastupuje Lucie, již do Státní opery doprovodil manžel Tomáš Plekanec, třetí skončila Ewa Farna. Ta se představila s písničkou Skyfall ze stejnojmenné bondovky.

"Já bych to jednou dala všem, a pak to zatrhla. Vždyť slavík je jen jeden, Karel Gott," dodala Bílá v závěrečné vítězné řeči.

Slavíka získala také kapely Kabát, druzí skončili Nightwork a třetí Chinaski. Nightwork publikum a hlavně sebe pobavili dechovkou, do které předělali svůj hit Tepláková souprava. Na pódiu vystoupili v krojích s celým dechovkovým souborem a lehce pozměněným textem skladby.

Objev roku se stala šumeprská postadolescentní kapela Koblížci, porazila havířovské Nebe a zpěvačko-herečku Barboru Polákovou, cenu pro skokana roku dostali Eddie Stoilow.

Sympaticky se naživo předvedla Celeste Buckingham (rozhovor s ní si poslechněte na webu Evropy 2) se svou hitovkou Run Run Run, Marta Jandová pak zazpívala poctu kapale Olympic svého otce Petra Jandy. (sli)