Prestižní cenu architektů Grand Prix získala chata u Mácháče

Redakce

Máte chatu? A nechcete ji přihlásit do soutěže? Letošní hlavní cenu prestižní Grand Prix Architektů totiž vyhrála nenápadná dřevěná chata v Doksech u Máchova jezera. Sázka na jednoduchost a splynutí s přírodou se ateliéru FAM Architekti vyplatila. Téměř nenápadná stavba vznikala šest přímo na míru svému majiteli. 

Do dvaadvacátého ročníku Národní ceny za architekturu se letos sešlo 88 návrhů architektonických studií a ateliérů. Uznání mezinárodní poroty, složené z architektů z Velké Británie, Polka, Estonska, Maďarska a České republiky, se dostalo i klatovskému Pavilonu skla PASKbudějovický park 4 Dvoryfoyer kina Varšava v Liberci nebo čajovna na pražských Příkopech.

Všechny stavby, které se soutěže účastní, musely být realizovábny na území České republiky během loňského roku. Ze sedmi kategorií měly nejsilnější zastoupení Novostavby se 24 návrhy. Nejmenší účast naopak zaznamenaly oblasti Krajinářské architektury a Urbanismusmu. 

Soutěžní práce budou od 20. května do 14. června 2015 vystaveny ve Veletržním paláci Národní galerie, odkud poté poputují do dalších českých a zahraničních měst. (kar)