Příběhy sériových vrahů: Incest jako rodinná tradice. Šílení manželé Westovi umučili ve svém sklepě (nejen) vlastní dítě

Kateřina Horáková

Ve dvanácti začal spát s vlastní matkou, o pět let později udělal dítě své třináctileté sestře. Fred West, sadistický maniak z britského Herefordshiru, věřil, že vynucovat si na mladých dívkách sex násilím je normální. Když pak v dospělosti poznal svou budoucí manželku, stejně šílenou Rosemary Letts, jeho násilnické řádění dostalo úplně nový směr...

Na první pohled naprosto obyčejný, žoviální Angličan, po automobilové nehodě kulhající a možná trochu zpomalený v důsledku poranění hlavy. Tak okolí skoro třicet let vnímalo Freda Westa, ve skutečnosti brutálně sadistického sériového vraha, který spolu s manželkou Rosemary znásilnil, zmučil a zavraždil dvanáct mladých dívek včetně vlastní dcery. Co se dělo za zavřenými dveřmi jejich domu hrůzy na Cromwell Street 25 v Gloucesteru, otřáslo na počátku 90. let celou Anglií.

West se narodil se do rodiny chudých farmářů ve vesničce Much Marcle v Herefordshire roku 1941 jako druhý nejstarší ze šesti dětí. Odmala musel pomáhat na statku a ze školy odešel už ve čtrnácti, kdy uměl sotva číst a psát. V sedmnácti si pořídil motorku a ta se stala jeho vášní, nicméně jen do chvíle, kdy se vyboural a byl těžce zraněn. Jednu nohu měl kratší, srážka mu zdeformovala nos a především si poranil mozek, což později podle soudních lékařů mohlo přispět k tomu, že ztratil jakékoliv morální zábrany. Z pohledného mladíka se stal místní ohyzda, který považoval za normální vynucovat si sex násilím, a to klidně i na vlastní rodině.

V roce 1961 se totiž na policii obrátila třináctiletá Kitty West s tím, že je těhotná a otcem je její bratr. Muž byl předveden k výslechu, kde přiznal, že s nezletilými dívkami spí pravidelně. „Copak to nedělají všichni?“ divil se. Protože rodina proti synovi odmítla vypovídat, případ vyšuměl a Fred zůstal nepotrestán.

O rok později se West oženil s těhotnou šestnáctiletou prostitutkou Renou Costello, se kterou měl dvě vlastní děti. Rena to s násilnickým chlapíkem vydržela jen čtyři roky, pak nechala děti ladem a utekla do rodného Skotska. Fred musel pro potomstvo sehnat chůvu – tu našel v laskavé šestnáctileté Anne McFall, která se do něj zamilovala a otěhotněla s ním. Měsíc před porodem ale záhadně zmizela. Co se s ní stalo, to zjistila policie až o 27 let později; její rozřezané ostatky našli v létě 1994 v kukuřičném poli. Chybělo tu několik kostí a vrah vyřízl z těla i osmiměsíční plod.

Po vraždě Anne se West seznámil se svou osudovou ženou. Patnáctiletá Rosemary Letts byla o třináct let mladší než on, ale pocházela z podobného prostředí; problémová nevzdělaná dcera chudých rodičů, kterou otec od mala zneužíval, na chvíli skončila ve výchovném ústavu, odkud ale utíkala ke svému milenci a otěhotněla s ním. K dceři Heather, stejně, jako ke všem dalším dětem, měla Rose chladný vztah. U soudu později na dotaz, zda ji kojila, odpověděla: „Ne, prsa jsou na šu*ání, ne na kojení.“ Nejméně oblíbeným dítětem pro ni byla nejstarší Charmaine, dcera Westovy první ženy, a tak se stala Rosemařinou první obětí.

To spustilo děsivou soutěž manželů Westových. Na počátku 70. let měli každý na hrbu jednu vraždu a od té doby se předháněli, kdo zmučí a zabije více žen. Pronajali si dům, v jehož sklepě Fred vybudoval důmyslnou mučírnu. Společně pár unášel prostitutky, tulačky nebo dívky, které utekly z domova. V mučírně je pak věšeli na háky a dlouhé hodiny je společně znásilňovali, než je zabili, rozčtvrtili a pohřbili pod podlahou, dokud nebylo plno. Mezi lety 1973 a 1986 zavraždili Westovi nejméně deset dívek.

Všechny Westovic děti o zálibách rodičů věděly, nejhůř to snášela sedmnáctiletá Heather, která se všemožně snažila najít si dobrou práci a z domu zmizet. To Fred s Rosemary ale nemohli připustit – co kdyby se rozpovídala o zneužívání, které si odmalička „užívala“? A tak pár dceru raději zavraždil. Zakopali ji na zahradě za domem a její hrob zakryli dřevěnou verandou. Všem ostatním od té doby vyhrožovali, že pokud někdy promluví o tom, co se doma děje, půjdou za Heather.

Když pak Fred opakovaně znásilnil nejmladší dceru (a dokonce se při tom i natáčel), ani hrozba vraždy dívce nezabránila v útěku na policejní stanici. Tam vše řekla a zmínila se i o těle pod verandou a těch ve sklepě. Na základě toho se rozjelo vyšetřování, během kterého byl dům Westových rozebrán cihlu po cihle. 30. června 1994 manželé předstoupili před soud, Fred byl obviněn z dvanácti vražd, Rosemary z deseti. West během procesu propadl depresím a na Nový rok 1995 se ve své cele oběsil. Rosemary byla odsouzena k doživotnímu pobytu za mřížemi.