Příběhy sériových vrahů: Nekrofil Jerry Brudos miloval jedinou věc – dámské lodičky

Kateřina Horáková

Bylo mu teprve pět let, když zahlédl pár dámských bot na podpatku vyhozených u popelnice a naprosto ho to zhypnotizovalo. Jerry Brudos si až do dospělosti vystačil s fetišem, s první zabitou dívkou se ale vydal na cestu jednoho z nejodpornějších sériových vrahů USA.

Narodil se roku 1939 jako druhé dítě a nechtěný syn. Jerome „Jerry“ Brudos odmala trpěl kvůli ústrkům matky, která si přála dceru. Jednoho chlapce už měla a Jerrymu dávala všemi možnými způsoby najevo, že o něj vůbec nestojí. Vrchol a zlom pro chlapcův život přišel, když mu bylo pět. Tehdy si domů přinesl vyhozené dámské boty, kterými byl zcela fascinován. Když je matka objevila u něj ve skříni, vztekle mu je spálila. To pro Jerryho znamenalo dvě věci – definitivně se proti mámě zatvrdil a začal se u něj plně rozvíjet fetiš nejprve právě na ženskou obuv, později i na spodní prádlo.

Tyto věci sbíral nejčastěji u sousedů, ke kterým se v nestřežených denních dobách vloupával. Své úlovky před okolím pečlivě skrýval, o jeho obsesi nikdo nevěděl až do jeho sedmnáctých narozenin. Tehdy se s nožem v ruce pokusil přepadnout dívku na ulici a snažil se ji donutit, aby se před ním svlékla kvůli fotografování. Ženu zachránili kolemjdoucí, kteří zároveň přivolali policii. Po tomto incidentu byl Brudos na devět měsíců umístěn na psychiatrické oddělení Oregonské nemocnice. V závěru léčení byl shledán neškodným a vypuštěn zpět do společnosti.

Ve dvaadvaceti se seznámil se svou budoucí ženou Darcie. Plachá dívka se zpočátku nebránila plnění choutek svého milého, ani se neptala, proč nesmí chodit do garáže jejich společného domu a do Jerryho pracovny (měl tam schované části své sbírky bot, kalhotek a podprsenek a posléze i kusy těl svých obětí). Začátek konce nicméně přišel ve chvíli, kdy Brudos před svou ženu předstoupil sám oděn v ženském prádélku a na vysokých podpatcích. Teprve tehdy žena pochopila, že s jejím manželem je něco špatně, výjev ji ranil a přestala s ním sexuálně žít (z předchozích let soužití už tou dobou měli dvě děti). I to mohlo vyprovokovat Jerryho k tomu, že se nakonec uchýlil k zabíjení.

Jeho první obětí se stala Linda Slawson, podomní prodavačka encyklopedií. Na Brudosovy dveře zaklepala 26. ledna 1968. Muž dívku omráčil a zatáhl ji do garáže. Manželku s dětmi poslal do města na večer a Lindu uškrtil. Poté ji oblékl do kousků z vlastní sbírky, její tělo aranžoval do vyzývavých pozic a fotil ho. Nakone žene uřízl nohu, kterou si zmrazil a používal ji jako „model“ pro fotky svých bot. Zbytek těla odhodil do řeky Willamette.

Tamtéž skončilo, přivázáno k motoru z auta, i tělo jeho druhé oběti, devatenáctileté Karen Sprinker. V převleku za ženu a ozbrojen ji unesl z parkoviště a u sebe doma ji pak nutil, aby mu pózovala. Nakonec ji znásilnil a pověsil za krk na hák přidělaný ke stropu. Také jí odřezal prsa, ze kterých si vyrobil odlitky, a než se mrtvoly definitivně zbavil, podle všeho s ní ještě několikrát souložil.

Další ženou, která Brudosovi padla za oběť, se stala Jane Susan Whitney. Tři pohřešované dívky ve stejné lokalitě a policie vůbec nic netušila ani nevyšetřovala. To přišlo až se čtvrtou zavražděnou, Lindou Salee. Když Brudos skončil s jejím zabíjením a znásilňováním, zkoušel její mrtvé tělo rozhýbat tak, že do něj pouštěl elektrické šoky. I Salee skončila v řece, tentokrát ale tělo objevil rybář, a tak následovalo důkladné prohledání dna. To vydalo i ostatky Sprinker a Slawson. Brudos udělal navíc chybu v tom, že se pokoušel domlouvat si schůzky s dívkami z univerzity, které byly spolužačkami Karen. Jedna z nich se stala volavkou a díky tomu kriminalisté zvráceného Jerryho nakonec dopadli.

Během výslechu se Brudos k většině věcí rychle přiznal, vyžíval se totiž v detailním popisování svého fetiše a svých fantazií. Neukázal žádnou lítost v souvislosti se svými oběťmi, zastyděl se pouze, když přišla řeč na manželku a děti. Darcie podala hned po zatčení Jerryho žádost o rozvod a následně změnila příjmení své i svých dětí na své dívčí jméno. U soudu nicméně Jerome všechno popíral, tvrdil, že dívky pouze fotografoval, protože se všechny chtěly stát modelkami. Byl odsouzen na doživotí a po celou dobu za mřížemi se všemi prostředky pokoušel o své propuštění. Zemřel ve vězení roku 2006 ve věku šedesát sedm let.