Přijede Ice Cube. Import vykopávek pokračuje


Těšte se a třepejte prasátky, protože brzy budete své našetřené penízky potřebovat. Zavítá k nám totiž nesmrtelná legenda hip hopu, americký rapper Ice Cube. Nevím, nevím, jak to do té doby vydržet! Zvláště když, jak se píše na webu, se na vás bude Ice Cube mračit jenom z plakátovacích ploch a vašich monitorů. Termín už se blíží. Až se Ice Cube „vyšplhá na pódium pražské Incheba Areny, zeptá se, kdo by chtěl Smoke Some Weed, pochválí dnešek, protože It Was A Good Day a umyje si ruce, páč jestli udělal něco špatně, tak Gangsta Rap Made Me Do It“. Naše natěšené fellaz z toho nejspíš klepne radostí.

Mne naštěstí neklepne, já tam nebudu. Odmala totiž nesnáším jednu věc: cirkusy a divadýlka. Vyčpělé triky a stokrát omleté fórky. Šmíru. Silácká gesta. Přesně to, co bych od tvrďáka, za jakého se Ice Cube vždycky stavěl, čekal. Aby bylo jasno: neříkám, že tenhle chlápek nemá zaručené místo v dějinách hip hopu. Naopak. Ovšem dny jeho slávy jsou dávno pryč, poslední důležitou desku vydal v roce 1992 – a to už je sedmnáct let. Od té doby hrál v různých komediích a hororech, snažil se těžit se svého jména. U nás se tomu říká, že se prodal.

Poslechněte si starého (dobrého?) Ice Cube

Chlapec z dobré rodiny
Jeho první sólovky AmeriKKKa´s Most Wanted a Death Certificate byly plné ostrých sociálních komentářů a kritiky. Skvělé – ale je to hodně dávno. Nemluvě o tom, že z gangsta rapu se stala parodie sebe sama, plná mistrových siláckých výpadů proti ženám, útoků na Židy, homosexuály a jiné menšiny. A když budu hodně jízlivý, připomenu, že na rozdíl od takového Ice-T nebo třeba hochů z Cypress Hill, kteří mají za sebou skutečně kriminální, gangsterskou minulost a mohou právem mluvit o bouchačkách a svištících kulkách, Ice Cube se narodil v dobře situované rodině a studoval na vysoké škole. Ale budiž, třeba měl bohatou fantazii a hodně chodil do kina…

Tohle mě donutil udělat Gangsta Rap

Vždycky jsem se smál, když k nám z Anglie začaly jezdit metalové vykopávky. Kapely, které jsou doma dávno za zenitem, a tak obrážejí východní Evropu. Že ovšem v tomhle výprodeji časem dojde i na hip hop, to mě nenapadlo. Je to přitom logické: v Americe už mu pšenka nekvete, protože nastoupili nejen mladší, ale hlavně lepší, a tak Ice Cube kouká, kde by své známé jméno ještě výhodně zpeněžil. Dokud je čas, zanedlouho totiž bude pozdě i u nás. I když, hala bude nejspíš plná, neboť přijede ta legenda, že jo… ten slavnej, jak že se jmenuje? Jo, Ice Cube.

Takže good luck a pořádnou tržbu přeji.

Autor je publicista a spisovatel

Témata: