Princ z Persie – filmová plošinovka pro nenáročné

Stefan-Titka

Pro určitou generaci zůstává počítačová hra Princ z Persie nostalgickou vzpomínkou na dětství u blikajícího monitoru počítače. V době, která neznala xboxy a playstationy, byl úkol jednoduchý – doskákat z bodu A do bodu B, nezlámat si kosti při pádu do propasti a tu a tam propíchnout nějakého toho záporáka na konci kola. V tomto ohledu můžeme o filmu režiséra Mike Newella mluvit jako o věrné adaptaci předlohy.

Hned první minuty Prince z Persie víceméně odkryjí náplň následujících necelých dvou hodin. Hlavní hrdina Dastan, ještě jako mladý chlapec, svým pronásledovatelům po střechách, skáče po dřevěných kůlech nebo běhá po úzkých římsách vysoko nad zemí a vůbec předvádí všelijaké akrobatické vychytávky, které mají s fyzikálními zákony jen málo společného.
To, co nám předvede Mike Newell (režisér Harryho Pottera a Ohnivého poháru) hned na začátku, v dalším průběhu v podstatě jen efektně variuje v dospělé podobě Dastana, do kterého se vtělil Jake Gyllenhaal (Zkrocená hora, Zodiac).

Podívejte se na trailer k filmu Princ z Persie: Písky času

Nic proti tomu. Ostatně, co jiného by měl Princ z Persie dělat, když ne skákat (viz video)? Jerry Bruckheimer, známý producentský hitmaker, který chrlí jedno pokračování Pirátů z Karibiku za druhým, samozřejmě všem těm skokům přidal patřičný rozpočet, takže film je napěchovaný dynamickou akcí od začátku do konce (jak se na letní blockbuster sluší a patří).  

Podívejte se na počítačovou „předlohu“ letního blockbusteru. Poznáváte?

To by samo o sobě nestačilo, filmu ale se musí nechat i slušný scénář, který v rámci letního blockbusteru přináší přesně to, co od této kategorie očekáváte: dějové zvraty, milostné popichování, líté souboje, hodnoty jako čest, zrada, láska, věrnost, Princ z Persie všechno tohle přetavil do fungujícího tvaru.

Neškodilo by možná pár minut ubrat, protože ke konci je už těch virtuálních kamer a průletů nad dunami přece jen hodně, ale jinak si člověk nemá moc na co stěžovat. Sympatický hrdina, krásná princezna, humor, slušná (i když někdy dost nepřehledná) akce – Princ z Persie je výstavním exponátem disneyovského stylu zábavy, pokud je to váš šálek kávy.
Dobrodružná jízda, ne nepodobná Mumiím režiséra Stephena Sommerse, která si pár diváků v kině určitě zaslouží.

Princ z Persie: Písky času
USA, 2010, 116 minut
akční/fantasy,
Režie: Mike Newell
Hrají: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Toby Kebbell, Richard Coyle
Premiéra v ČR: 27. května 2010