Připravte si kapesníky! Tohle jsou nejsmutnější scény v Disneyovkách

David Šohaj

Pohádky a filmy z Disneyho produkce patří mezi typické představitele šťastných konců a ideálních zvratů. I na tomhle písečku se ale najde překvapivě slušná řádka smutných momentů. Možná je to náhoda, ale zdá se nám, že na nebohá zvířátka a rodičovské autority si scénáristé u Disneyho v průběhu let pěkně zasedli.

Bambi

Srnečka Bambi patří mezi ty nejroztomilejší zvířecí postavičky, které známe. Premiéru měl stejnojmenný film už v létě roku 1942 a od té doby se stal doslova nesmrtelnou klasikou. Scéna, ve které Bambiho maminku zabije zlý lovec, rozplakala tisíce dospělých i dětských diváků. Díky tomu, že se jedná i o jednu z úvodních scén, je to docela silné kafe. Když si k tomu ještě připočteme, že právě zuřila druhá světová válka… U Disneyho se z tím zkrátka moc nepárají.

Lví král

Klasika jménem Lví král se letos dočkal vysoce očekávaného remaku. Vzhledem k tomu, že trailer ale navlas kopíruje původní verzi z roku 1994, zcela jistě se i tentokrát dočkáme vraždy původního krále říše zvířat, lva Mufasy. Když vidíme, jak si malý Simba smutně zaleze pod Mufasovu obrovskou tlapu bez známek života, je těžké ubránit se dojetí.

Zvoník od Matky Boží

Tahle pohádka z roku 1996 rozhodně patří k těm nejtemnějším příběhům z Disneyho studií. Film pochopitelně není tak depresivní jako jeho předloha – literární klasika z pera Victora Huga – v některých scénách se jí ale přece jen směle vyrovná. Co třeba ústřední scéna, kdy se Quasimodo plánuje zúčastnit přehlídky bláznů a podivínů? A když je následně korunován, dokonce si užívá pár blažených okamžiků, kdy je konečně i on středem pozornosti. Potom po něm ale začnou lidi házet vejce a všichni se proti němu spiknou. A na animovaný film pro děti je tahle scéna přece jen vyobrazena docela dost v pochmurném stylu.

Toy Story 3

Moderní pokračování slavného Příběhu hraček z roku 2010 je asi vším, ale rozhodně ne typickým filmem pro děti. Skoro to vypadá, že producenti se tentokrát zaměřili výhradně na děti, které právě dospívají. Podívaná je opravdu od začátku do konce nabitá melancholickými scénami. Nejsmutnější je ale rozhodně ta, ve které dospívající Andy postupně dává své dětské hračky pryč, a nakonec se rozhodně, že je na čase dát stranou i Woodyho, svého nejlepšího přítele a komplice z dětství. Nakonec to ale vlastně ten šťastný konec byl – malá holčička, která po Andym hračky podědila, si s nimi bude opravdu hrát a oživlé hračky přece patří dohromady.

Tarzan

Další klasické dobrodružství, které u Disneyho v roce 1999 přepracovali po svém. A jedná se o jeden z nejpropracovanějších příběhů, který tady kdy dali dohromady. Jasně, Disneyho svět je plný sirotků – Lví král, Aladdin, Herkules a tak dále. Právě Tarzan se ale otázkám ohledně rodinných vztahů věnuje zdaleka nejvíce. Když rodiče malého Tarzana ztroskotají se svou lodí v divočině a nakonec zde i umírají, stejný osud paralelně potkává i mládě gorilí mámy, která se Tarzana o chvíli později ujme. Během krátké sekvence tady na přetřes přichází docela slušné množství emocí.