Přitažlivá schizofrenie Nine Inch Nails

Jana-Moravcova

Osmá studiová deska Nine Inch Nail Hesitation Marks přišla jako blesk z čistého nebe. NIN na ní provětrali všechny kouty, do nichž se ještě hodí, aby ve svém věku nahlédli, a předložili fanouškům džungli, na kterou aby jeden fasoval mačetu. Zápas s liánami se ale... vyplatí.  

Říká se, že čert nikdy nespí, a když démonický Trent Reznor před třemi roky uspal svůj projekt Nine Inch Nails, mnohé to překvapilo. O dost větší překvapení se ale dostavilo, kddyž NIN takřka bez mediálního humbuku nachystali k vydání svou osmou studiovou desku Hesitation Marks.

“Potřeboval jsem, aby to na nějaký čas úplně zmizelo,” vysvětloval Reznor nedávno tříletý řízený rozpad své kapely. On sám ale z hudebního světa rozhodně nezmizel. Dělal viditelné zářezy s Atticusem Rockem, užíval si poloviční tvůrčí pauzy a sbíral síly na tsunami jménem Hesitation Marks.

Poslechněte si Nine Inch Nails v Youradiu

Deska nabízí po hudební i vizuální stránce propracovaný, i když značně schizofrenní material; s novinkou poslal Reznor do lisu hned čtrnáct skladeb ve více než hodinové stopáži, náročná však není jen délka alba, ale i jeho charakter. Industriální koncept starých dobrých NIN sice zůstává, Reznor však s radostí zapojuje elektronické (Copy of A) i meditační (Find My Way) prvky. Hesitation Marks je zkrátka jako kus masa, který nebudete trávit lehce; nevstřebáte ho napoprvé, a možná ani napotřetí ne. Reznor si dával na čas a teď chce to samé od svých fanoušků. Poslouchejte trpělivě, jinak “mému poselství” neporozumíte, jako kdyby vzkazoval.

NIN na albu provětrali všechny kouty, do nichž se ještě hodí, aby ve svém věku nahlédli. V jednu chvíli máte pocit, že posloucháte soundtrack z The Social Network (Copy of A), jindy se na vás v marihuanovém oparu valí šílený rapper (All Time Low). Neopomenou staré časy (Came Back Haunted), splynou s Lenny Kravitzem (Everything) a šlapou na paty soudobému Thomu Yorkovi (od Satellite dále).

Nine Inch Nails - Hesitation MarksPoslech nových Nine Inch Nails je zkrátka dobrodružná cesta, jejímž problémem je, že podobně jako projekty Thoma Yorka se i ona v určitém momentu stává pro posluchače neprůchodná; tolik odkazů, odboček, hrátek, zvuků a atmosfér prostě není v silách člověka vstřebat. Ovšem zima bude dlouhá, a kdo dá Hesitation Marks šanci, možná, že se na jaře probudí s novou nejoblíbenější desku v přehrávači.

Nine Inch Nails – Hesitation Marks
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 61:50
Seznam skladeb: The Eater of Dreams, Copy of A, Cmae Back Haunted, Find My Way, All Time Low, Disappointed, Everything, Satellite, Various Methods of Escape, Running, I Would for You, In Two, While I’m Still Here, Black Noise

Témata: