Proč chodí kočky za sousedy, i když mají doma všeho dost?

Pavla Gabrhelíková

Dáváte jí všechno - pomazlení, kapsičky i možnost ničit váš nábytek. A stejně ji pak načapáte, jak se mazlí se sousedem!

  1. Eliminace hrozeb. Kočky mají především zájem na tom, aby uchránily svůj domov. Ne kvůli tomu, že vás mají rády, ale kvůli tomu, že místo, na kterém dostávají nažrat, nesmí být v ohrožení. Takže musí zjistit, jakého má soused psa, kdy chodí spát a jestli náhodou nemá kočky, které jsu krmené lépe než ony.
  2. Společnost. Kočky jsou sice větší šelmy než psi, ale taky jsou mezi nimi velmi společenštní jedinci. Touha po kontaktu s přátelskými lidmi je typičtější pro kocoury. Jsou odvážnější a kvůli novému kamarádovi klidně budou riskovat nakopnutí. Samice jsou paradoxně oddanější svým majitelům a víc se drží u domu. Ale výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo.
  3. Mají kam utéct. Když je doma pokáráte za to, že shodily ze stolu skleničky a načůraly na potah, mají kam jít pro pohlazení a vlídné slovo. Až vychladnete, zase přijdou.
  4. Co když je to obráceně? Co když k vám migruje sousedova kočka? I když je to na vesnicích poměrně běžné, raději se souseda zeptejte, jestli nemá kočka alergii na jídlo, je vykastrovaná a taky to, jestli s ní podstupuje pravidelné návštěvy veterináře. V opačném případě ji můžete otrávit nebo dovolit, aby nakazila vaše kočky nějakou nemocí.