Proč jsou cesty do Chorvatska nekonečné

mim

Během dvou měsíců prázdnin má namířeno k Jaderskému moři v Chorvatsku přes 15 milionů evropských turistů. To se samozřejmě odráží i na silničním provozu. Nejhorší dny na cestování jsou sobota a neděle.

Jestliže padne řeč na problémy na cestě, pak je třeba začít už situací na D1, kudy míří většina českých turistů směrem na Vídeň, Graz a přes Slovinsko pak na přechod Grušovje/Macelj. Právě na slovinsko-chorvatské hranici čeká české motoristy zastávka.

Chorvatští celníci upozorňují na fakt, že jsou povinni kontrolovat posádky všech vozidel a jejich dokumenty na hranicích šengenského prostoru. Tudíž zvláště v sobotu směrem na jih se musí počítat s půlhodinovým až 1,5hodinovým čekáním.

Jiné možnosti

Pokud zvolíte trasu přes Maďarsko, která je asi o padesát kilometrů delší než standardní trasa, je situace na hranicích příznivější a zdržení je podle odborníků jen na zhruba čtvrt hodiny. Kdo na běžné trase sjede na posledním exitu ze slovinské dálnice A4, má šanci se díky delší trase vyhnout čekání jak na přechodu Grušovje/Macelj, tak na zcela přetížené mýtnici Zagreb-Lučko. Zde se čekání běžně ve dnech výměny turistických turnusů protahuje až na hodinu.

A ještě jeden benefit je v alternativní trase mimo Grušovje/Macelj, a to fakt, že na dálnici A1 směr jih najede motorista až za Záhřebem, takže ani toto zpomalení ve městě se ho netýká. Kdo tedy raději volí klidnou, byť delší trasu bez risku dlouhých stání v kolonách, může se vydat přes hraniční přechody Cvetlin, Zavrč, Drenovec.

Je třeba pečlivě volit hraniční přechod do Chorvatska, aby patřil mezi mezinárodní, jinak vás může chorvatská policie nebo celníci za přechod mimo ně nejen pokutovat (až 400 euro), ale i vrátit zpět. To se například týká místních přechodů Zalužje, Meje a dalších.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Projekt Dopravní jednička
ČKP