Proč jsou kočky tak zvědavé?

Paga

Určitě znáte přísloví "zvědavost zabila kočku". A pokud doma jednu z těchto malých šelem máte, víte, že toto tvrzení vůbec není přehnané. Proč jsou kočky tak strašně zvědavé?

Když se zavřete na záchodě, dobývá se za vámi. Jakmile položíte na konferenční stolek novou maličkost, hned musí vyzkoušet, jestli na ni funguje gravitace. Když z krabice trčí malá šňůrka, hned musí zkusit, jestli tam drží dost pevně. Pro zvířata obecně je zvědavost doslova životně důležitá. Patří k jejich základním instinktům.

Život v přírodě je totiž souboj strachu a zvědavosti. Kdyby ve většině případů vyhrál strach, zvířata umřou hlady nebo se nikdy nedostanou na lepší místo k životu. I když jsme si kočky domestikovali, instinkt podpořený zvědavostí je u nich stále velmi živý. U vychovaných psů většinou vyhraje potřeba potěšit pána. U koček zvědavost.

Stvořeny pro zvědavost

Kočky mají pro to být zvědavé jako opice nejlepší předpoklady. Lépe vidí ve tmě a rychle se dokážou zorientovat v prostoru, i když není zrovna nejlépe osvětlený. Fousky vnímají každou vibraci, čímž si tvoří 3D mapu prostoru. Potřebují mít přehled, co se děje v jejich útočisti, aby ho uchránili před případnými vetřelci. Jsou ve střehu, když se v něm něco změní, protože změna v jejich milovaném pelíšku může znamenat smrtelné nebezpečí. Proto začnou ničit nábytek, když ho přestěhujete, nebo shazují věci ze stolu.

Kočky mají totiž smysl pro chápání tzv. trvalosti objektu. Jakmile se něco změní, je třeba to prozkoumat. A to znamená samozřejmě i nákupní tašku nebo kufr, který jste přinesli z půdy. Potřebují sledovat z okna, co se děje, případně očůrat hranici svého teritoria, aby ho nenapadal vetřelec.

Slídím, tedy jsem

Považujte proto zvědavost koček za jejich základní instinkt. Dělá z nich to, čím jsou. Celá jejich podstata je postavená na zvědavosti, protože mají silný pud přežít a lovit.

Jsou za ni dokonce ochotné položit život. Tak je nechte zkoumat. Jen zajistěte, aby byly v bezpečí a mohly dát svému smyslu pro detail a lov průchod.