Proč kočky potřebují šplhat?

Paga

Kočky milují šplhání a drápání se na vyvýšená místa. Proč to tak ale je a jde jim to vůbec zakázat?

Nejdřív z historického hlediska. Přechůdce koček Proailurus lemanensis žil před 25 miliony let. Byl o něco větší než normální kočka a stejně jako ona byl masožravec. Ze zkamenělin je patrné, že měl dlouhý ocas a zatahovací drápy, což z něj dělalo tvora předurčeného k lezení. Podle odhadů pronásledoval svou kořist právě z korun stromů nebo jiných vyšších míst.

Volání divočiny

A v kočkách to podle webu Cuteness.com zůstalo. Vybírají si vysoko položená místo kvůli tomu, aby měly přehled ovšem, co se dá ulovit, jako jsou například myši nebo potkani, kteří by byli v divoké přírodě zdrojem jejich potravy. Je tedy nasnadě, že kočky mají v sobě zakořeněnou potřebu lézt, aby v budoucnu neumřely hlady. A to i když mají misku plnou jehněčí kapsičky.

Pokud se vám kočka věší na prádelník, lustr nebo záclony, měli byte se jí postarat o dostatek prostoru určeného k ukojení jejího loveckého instinktu. Když se kočka nudí, vede to ke stavům úzkosti, které si vyřeší drápáním sedačky nebo přejídání se, což vede ke kočičí obezitě. Je proto důležité, abyste kočku drželi mentálně i fyzicky stimulovanou. Protože je to pro ni prostě přirozené. A lezení je jedním z těch nejlepších způsobů.

Jak jim v tom zabránit?

Stejně jako kočky milují lezení, nesnášejí, když se jejich tlapky dostanou do úzkých. Možná jste si všimli, že kočky nemají rády, když je za ně chytáte.

Pokud nechcete, aby někam lezly, oblepte to na nějaký čas izolepou. Rozhodně ale kočky za lezení na vyvýšená místa netrestejte. Bojujete s větrnými mlýny. Kočky mají svoje instinkty hluboce zakořeněné a žádné množství trestů s tím nic neudělá.

Proto jim spíš vymyslete dostatek zábavy a vyžití. Všichni budete šťastnější.