Proč na nás kočky koukají a u toho pomalu mrkají?

Pavla Gabrhelíková

Sedíte u počítače nebo vaříte, když najednou zachytíte klidný pohled své kočky. Přerušuje ho jen pomalým mrkáním. Co to znamená? Že usíná, protože ji nudíte k smrti? To sotva!

Když na vás kočka zírá a pomalu u toho mrká, je to znamení té největší lásky! Je to vlastně obdoba člověčího „Miluji tě“. V divoké přírodě si totiž kočka takové lelkování a přivírání očí nemůže dovolit, jelikož nebezpečí se může objevit kdekoliv. Ve vaší přítomnosti ale ano, protože ví, že jí neublížíte a může být v klidu.

Psi jsou takoví roztomilí, uslintaní balíci, co většinou půjdou s každým, kdo je hladí nebo jim dá jídlo, s kočkami je to ale jiné. Jejich důvěru a lásku si musíte zasloužit a nesmíte ji zradit. Proto si važte takových kočičích pohledů!

Jiný jazyk lásky

Kočky neumí mluvit, proto je třeba, abyste se naučili číst z jejich chování, co k vám cítí. Podobný projev náklonnosti jako pomalé mrkání je i ležení na zádech. Dávají vám tak všanc své orgány. Opět vědí, že si to mohou dovolit. A není to pro kočky úplně přirozené. No řekněte – už jste někdy viděli spát lva na zádech?

Kočka se na vás taky může vrhat zpoza rohů. Pokud máte dvě kočky, určitě jste si všimli, že dělají podobné kulišárny i jedna druhé. To je taky jeden z projevů náklonnosti.

Až příště svou kočku uvidíte poklidně mrkat a koukat u toho na vás, věnujte jí letmé pohlazení nebo alespoň opětujte její láskyplný pohled. Jasně k vám totiž vysílá svou lásku.