Proč psi vyjí?

Pavla Gabrhelíková

Spousta lidí si myslí, že je to zvyk pozůstalý psům po vlcích. Ti vytím varovali ostatní, že vetřelec je blízko, zároveň tím svolávali vlky, kteří byli na lovu, aby se vrátili ke smečce, protože jim hrozí nebezpečí.

Psi už toho s vlky nemají mnoho společného. Většinou proto vyjí z těchto důvodů:

  • Upoutání pozornosti
  • Varování před nebezpečím
  • Komunikace se vzdálenými psy (nejlépe s hárajícími fenami, kvůli těm smutní pejsci nejvíc)
  • Reakce na vysoké zvuky (jako je například zpěv)

To jsou celkem zábavné (i když pro sousedy asi ne) a normální důvody k vytí. Avšak někdy může jít o psí volání o pomoc.

Psi, kteří bezdůvodně a hlavně v jednom kuse vyjí, trpí buď separační úzkostí nebo mají nějaký zdravotní problém.

Separační úzkost poznáte podle toho, že pes začne s vytím, jakmile za vámi zaklapnou dveře. Snaží se vás tak přivolat zpátky. Jako by tím říkal: Jsem v nebezpečí! Mám strach tu být bez tebe! Vrať se!

Pokud ale denně “zpívá” bez zřejmého důvodu, okamžitě ho odvezte k veterináři. Pokud zdravotní problém vyloučí, je třeba se poradit o výchově se znalcem psů, který vám pomůže přijít na to, co se děje.

Nejjednodušší metodou, jak odnaučit psa výt, je ta samá metoda, kterou se odnaučuje štěkání. Abyste ho to odnaučili, musíte ho to nejdřív naučit. To znamená, že když začne zase výt, pochvalte ho. Vymyslete si pro vytí povel, třeba Zpívej! Ten u vytí opakujte. Pak ostře sykněte nebo řekněte: Nesmíš! Když přestane, začněte ho výrazně chválit a odměňovat pamlsky. A pak mu zase přikažte, aby vyl. To opakujte několikrát. Psi jsou učenliví, hraví a nejvíc u nich získáte pozitivní motivací.