Proč se psi snaží čůrat co nejvýš?

Pavla Gabrhelíková

Ve zkratce: Psi to dělají, aby lhali o své velikosti. Snaží se před ostatními psy vypadat co největší a mít tak co největší respekt lidí v okolí.

Betty McGuire, přednášející na katedře ekologie a evoluční biologie na Cornellově univerzitě, si podle magazínu Cuteness.com při své studii pokládala otázku: Opravdu se psi snaží u močení vypadat co nejvyšší? Poskládala výzkumný tým, který shromáždil skupinu kastrovaných, nekastrovaných, papírových i nepapírových psů různých velikostí a ras, a sledovala, jak se chovají při močení.

Malý, ale šikovný

U většiny psů výška, do níž čůrají, odpovídala tomu, jak jsou velcí. Avšak čím menší pejsek, tím výš se snažil dočůrat. Podle doktorky McGuire nelze zatím určit přesný důvod, proč tomu tak je. Nicméně doktorka Julie Hecht v časopise Scientific American publikovala studii, která poukazuje na to, že zanechávání moči na procházkách je způsob psí komunikace. Malí psi do něj dávají více energie, aby ostatní dali najevo, že se taky zapojují do komunikace a jsou legitimními zástupci psího plemene, protože sociální interakce jsou pro ně, právě kvůli výšce, mnohem náročnější než pro velké psy.

Tím se svým způsobem nadhodnocují a snaží se předejít konfliktu. Taky jim to dává jakýsi falešný pocit vítězství. Odtud asi pochází slovní spojení „přečůral jsem tě“.

Čůrání jako zdravotní karta

Z moči jde zjistit mnoho. I ze způsobu čůrání dost zjistíte. Psi z moči zjistí, že je v okolí starý a slabší pes, stejně tak jako zaznamenají, že se objevil mladý a divoký „hřebec“. Kvalita moči totiž může poukazovat na zdravotní stav i věk.