Proč se zrovna 13 zapsala jako tak nešťastné číslo?

Pavla Gabrhelíková

Chorobný strach z pátku 13. se nazývá friggatriskaidekafobie, ze samotné 13 pak triskaidekafobie. Proč se tohoto čísla tolik obáváme? Máme k tomu snad důvod?

Možná ano. Je totiž jen 12 měsíců, 12 apoštolů, 12 Mohammedových pomocníků, 12 kmenů Izraele, 12 hodin jako pravé poledne, na Olympu zasedá 12 bohů, vlajka Evropské unie má 12 hvězd a takhle bychom mohli pokračovat dál a dál. Kdežto číslo 13 leží mimo. Na západě se nestaví budovy dál než do 12. patra, číslo 13 nenajdeme ani ve značném množství hotelů, domů nebo letadel.

Číslo 12 je totiž, alespoň podle numerologa Thomase Fernslera, kompletní. A 13 je jako jeho zhrzená sestra. Chyběl jí jen kousek k tomu, aby byla kompletní, jako její mladší sestra, místo toho stojí někde bokem. Proto je 13 škodolibá, neklidná a neúplná. Lidé si ji tak začali spojovat se smůlou. A události, které s sebou přinesly pověstné pátky 13., tomu moc nepomohly.

Pátek 13. je samozřejmě největší zlo

Existují historici, kteří tvrdí, že 13. smetla povodeň stavitele Babylonské věže. Byl to prý i den, kdy se Eva zasloužila o vyhnání z ráje. U poslední Ježíšovy večeře sedělo 13 lidí, a to v den před Velkým pátkem, kdy byl Ježíš ukřižován. Ale to měl být teprve začátek smůly.

V roce 1307 bylo 13. října zatčeno, vězněno a brutálně mučeno několik stovek templářských rytířů. V pátek 13. došlo i k popravě templářského velmistra Jacquese de Molayho, který proklel papeže a francouzského krále.

V Británii se traduje, že pokud budete v pátek 13. spát jinde, než ve své posteli, ztroskotáte s lodí nebo že děti narozené v tento den musejí spát na Bibli. Jen tak se totiž zbaví svého prokletí. Kdybyste si v Anglii tento den zavolali doktora, podepíšete si ortel smrti. Podle Britů byste si taky neměli stříhat nehty nebo vlasy, a už vůbec ne uzavírat sňatek.

Problém je jen v naší hlavě

Každý psycholog i sociolog vám ale potvrdí, že za problémy způsobené pátkem 13. si můžeme sami. Lidé sami sebe děsí množstvím pověr, kterým uvěří, a chovají se pak roztržitě. Lidská víra vede k většímu počtu nehod a katastrof než jakékoliv číslo nebo den v kalendáři.