Proč si psi olizují tlapky?

Pavla Gabrhelíková

Pokud máte psa, určitě jste si všimli, že si někdy s blaženým výrazem olizuje packy, jako by to byla ta nejdůležitější, a zároveň nejpříjemnější věc, kterou může dělat se svým jazykem. Pokud si ale do tlapek koušou nebo je olizují jako smyslů zbavení, měli byste zpozornět.

Máte si dělat starosti? Věřte, že ano. A měli byste se okamžitě poradit se svým veterinářem. Obzvlášť pokud je olizování doprovázeno otokem tlapek, krvácním nebo zápachem tlapek. To jsou totiž jasné příznaky bolesti a infekce.

Psi, kteří si tlapky žvýkají nebo olizují příliš, mají meziprstí zbarvené do zrzava nebo růžova (nejčastěji a nejlépe to uvidíte u psů s bílými tlapkami). Je to důsledek přílišného kontaktu s pigmentem obsaženým v psích slinách.

Existuje celá řada důvodů, proč to váš mazlíček dělá. Může mít popálené tlapky (třeba v létě z rozpálených chodníků), popraskané tlapy (zejména v zimě od soli z městských ulic), nebo má něco přilepené mezi prsty (třeba cucavý bonbón). Ale jsou i vážnější příčiny, jako alergické kožní reakce, autoimunitní onemocnění, zánět drápů, nádor nebo cysta.

Nechtěli jsme vás vyděsit, možná to váš pes dělá skutečně jenom proto, že je to prostě příjemné. Ale stejně: Pokud jsme ve vás vzbudili podezření, není to náhoda. Mrkněte na pejskovy tlapky a kdyžtak se raději stavte na veterině.