Proč spí kočky nejraději na nás nebo v krabici? Odpovědi na 4 nejčastější otázky týkající se kočičího spaní

Pavla Gabrhelíková

Kočky si ke spánku vybírají divná místa i příležitosti. Ptali jste se někdy sami sebe, proč tomu tak je? My taky! A odhalili jsme tyto čtyři zásadní pravdy.

  1. Proč kočky spí celý den? Abychom jim nekřivdili: Obvykle spí „jenom“ deset až šestnáct hodin z celkových čtyřiadvaceti. Biologové to přisuzují dvěma věcem. Kočičí strava je bohatá na bílkoviny. Proto strávit ji je stojí spoustu energie. Za druhé, jsou to dravci, to znamená, že loví za úsvitu a soumraku. Čas mezi tím je proto vymezen na kvalitní odpočinek.
  2. Proč spí kočky na člověku? Nejsme pro ně jen pohodlné polštářky. Kočky na nás spí, protože milují náš zápach. Když ho ve spánku čichají, cítí se v bezpečí. Uvolňují při tom i oxytocin, jinak nazývaný hormon lásky, a díky tomu si nás omotávají kolem drápku.
  3. Proč nejraději spí v krabicích? V dřezu, krabici, šuplíku… Copak nevidí, že mají k dispozici celou postel? Ve volné přírodě se musí kočky chovat velice nenápadně. Malé prostory je chrání před predátory a zimou. Je to tedy pozůstatek z dob, kdy žily v divočině. Tak proto.
  4. Proč kočky chrápou? Stejně jako psi s rozpláclými čumáky mají i kočky částečně zkrácené horní cesty dýchací. Avšak pokud váš kocour chrápe tak, že se vám klepou okenní tabulky, má nejspíš vážnější zdravotní problém.