Proč spolu zůstávat přesto, že jste tak rozdílní?

Lucie Bryndová

Vztah je jednou z nejkrásnějších věcí, kterou můžete v životě mít. Vztahy jsou zábavné, vzrušující, plné lásky, romantiky a energie. Patří k nim ale také chvíle, kdy vše není až tak růžové. Okamžiky, kdy hledáte důvody, proč vůbec zůstávat s tím, s kým jste. Většinou přežívají ty vztahy, ve kterých se oba dva cítí sami sebou, naopak ztroskotávají páry, kdy se jeden snaží změnit druhého. Přestože se může zdát, že jste velmi rozdílní, může být váš vztah silný. Jaké důvody vás o tom mohou přesvědčit?

  • Konec může být snadným řešením, ale chcete ho? Jasně, jste teď frustrovaní a máte pocit, že je váš protějšek tím nejhorším, co vás mohlo potkat, a tak přemýšlíte nad tím, jestli na všechny ty společně strávené roky prostě radši nezapomenout a neukončit to. Ale uvědomte si, kolik jste do vybudování tak pevného vztahu vynaložili energie, úsilí a času. V dlouhodobém vztahu by nemělo být takové rozhodnutí náhlé. Na zlepšení nebo vyřešení nějaké nepříjemné situace je také potřeba nějaký ten čas a úsilí. Jestli se rozhodnete věci řešit radikálně, může se stát, že napácháte nenapravitelné škody a pak toho budete zpětně litovat.
  • Nebude to těžké navždy. Procházíte teď se svým partnerem nebo partnerkou těžkým obdobím a zdá se vám, že to nemůže nikdy skončit? Jestliže spolu trávíte dny plné stresu a cítíte se rozrušení, může se zdát, že jste se v problémech už zacyklili. Ať už máte finanční problémy nebo se třeba chcete vzít, ale vaši rodiče jsou proti, pamatujte si, že je potřeba si uvědomit, že všechno to napětí jednou opadne a budete se mít a cítit lépe.
  • Problémy vás posílí. Jestli se vám podaří se ze vztahové krize dostat a nepošlete vztah do kytek, pomůže vám to ho upevnit. Možná se vám to teď tak vůbec nezdá, ale všechno, čím si teď procházíte, vás a váš vztah posílí. Jestliže si s tím dokážete poradit, pak už vás v budoucnu máloco rozhodí a s dalšími nástrahami a problémy si už dovedete lépe poradit. Tak to nevzdávejte!
  • Rychlá náhrada většinou není. Říkáte si teď, že na světě existuje přece mnoho jiných a třeba i lepších mužů nebo žen, se kterými by vám bylo jistě mnohem lépe? Ruku na srdce. Ta pravděpodobnost, že byste našli někoho takového, je poměrně nízká, zvlášť, pokud jste už několik let zvyklý žít s někým, s kým jste si i přes pár neshod rozuměli. Problémy, které ve vztahu právě prožíváte, mohou být jen vaším vlastním odrazem, takže změna partnera nemusí vaše starosti vůbec vyřešit.
  • Láska je vaším rozhodnutím. Svůj protějšek jste si vybrali, nikdo vám ho nevnutil a nevyhrožoval vám, abyste s ním trávili svůj drahocenný čas, natož s ním žili nebo s ním strávili zbytek života. Pro svého partnera jste se rozhodli a na každém vztahu je potřeba pracovat, aby fungoval a vzkvétal. Jedním z nejlepších důvodů, proč zůstat s někým i přesto, že má třeba trochu jiné návyky, než by se vám zamlouvalo, je to, že toho člověka milujete. A to je právě ten nejlepší a nejsilnější argument.