Proč vás kočka při hlazení z ničeho nic kousne?

Pavla Gabrhelíková

Scénář známý každému majiteli kočky: Váš malý tygřík se přijde pomazlit. Hladíte ho, vrní, ale najednou, jako když ho přepnete vypínačem, se vám zakousne do prstu. Proč to kočky dělají?

Mnoho majitelů koček to nazývá “kousání lásky”, vědci to označují za dotekem indukovanou agresi a snaží se přijít na to, čím to je. Navzdory zmatené povaze těcho nečekaných útoků existuje hned několik vysvětlení:

  • Může jít o agresi, která je vyvolaná touhou po ovlivnění situace. Kočky se tak snaží chytit zase otěže a neoddávat se vašemu “zákeřnému” mazlení.
  • Váš dotek může v kočce vyvolat nepříjemnou vzpomínku, tak zareaguje útokem. Obvyklé je to obzvlášť u koček, které si prošly týráním, útulkem nebo jinou špatnou péčí.
  • Ačkoliv kočky nejsou zdaleka takoví ufňukánci jako psi, je možné, že jste se dotkli nějakého bolestivého místa. Pokud vás zuby upozorní na to samé místo znovu, neváhejte a jeďte na veterinu.
  • Nelíbí se jim, co děláte. Prostě je hlazení přestalo bavit a nemají tu možnost vám to říct, tak vás lehce stisknout tlamičkou plnou jehliček.