Proč vyjí vlci na Měsíc?

Pavla Gabrhelíková

V televizi často vídáme vlky vyjící na Měsíc. Mezi měsíčními fázemi a vlky ale ve skutečnosti žádné spojení není. Proč tedy vlci vyjí?

Hollywood dal vlky dohromady s úplňkem proto, že jsou to noční zvířata. V noci jsou aktivní, v noci loví. Když vyjí, mají čenich nahoře, ale ne z toho důvodu, aby byli blíž Měsíci, ale kvůli lepší akustice.

Tak proč to dělají?

Vytí je pouze způsob vlčí komunikace. Svolávají se dohromady v případě nebezpečí nebo si tak rozdávají pokyny. Pokud jich vyje víc dohromady, je to proto, aby dali najevo komukoliv, kdo by je mohl ohrožovat: „Je nás tu hodně a jsme silní, slyšíš? Tak se raději ani nepřibližuj.“ Zvuky při tom harmonizují, aby byli co nejhlasitější, tudíž co nejděsivější. Někteří vědci se taky domnívají, že vlci mohou výt jednoduše i proto, že je to baví a dělá jim to radost, nebo jako vyjádření úcty a obdivu vůdci smečky.

Vytí může znít jako strojvůdcova píšťalka, policejní siréna nebo lidský křik. Záleží na tom, co jím vlk sleduje. Můžete jej slyšet v kteroukoliv roční dobu, největší šanci máte ale v zimě, protože to je pro vlky doba páření. Silou vytí ukazují samicím, jak jsou silní, velci a zdraví, což jsou pro vlčice při hledání partnera velmi důležité informace.

 

 

Témata:, , , ,