Prohrála v kartách a Lety mimo na společném mejdanu. Křtily nové desky

Jiri-Vanek

Společný křest nových CD skupin Prohrála v kartách a Lety mimo sice nepřinesl ukázku nejnovějších trendů, ale málokomu to vadilo. Obě kapely se totiž drží názoru, že hlavní je melodická písnička. Punkovější Prohrála a tanečnější Lety se během večera na pódiu promísily, a tak se koncert proměnil v kamarádský večírek pro dvě kapely a publikum.

Začalo to projekcí nových klipů obou kapel (Pouhá chemie od Letů mimo a Dva a půlměsíc od Prohrála v kartách), po které dorazilo na pódium po dvou zástupcích z každé skupiny. Protože těžko lze určit, která z nich je slavnější, muzikanti s zahráli karty o to, kdo bude hrát jako druhý.

Všechny polohy kapely Prohrála v kartách
Nomen omen – první jde na řadu Prohrála v kartách. S malými výlety na předchozí dvě CD pak přehraje většinu věcí z nové desky KanibaLOVE. Během asi hodinového setu se ukážou všechny polohy kapely: rock’n’roll Čertův posel, latina Baseballovej Hurvínek, syntezátorové třeštění na konci Jedem dál, springsteenovská Kde se dneska srdce vylejvá s hostem Rudolfem Rigem na saxofon a punkový nátěr Budem řvát. Kvarteto na pódiu v dobré půlce písní podporuje dvojice vokalistů, Canny a OlgaObří broskve.

Poslechněte si píseň Baseballovej Hurvínek

Asi nejdojemnější chvilku připraví píseň Kousky s tebou, kterou frontman Filip Horáček věnuje manželce a dceři, která se mu narodila den před koncertem. Celý koncert připomíná kamarádský večírek: při Jedem dál třeba předává frontman Filip Horáček na chvíli kytaru komusi pod pódiem. Jako přídavek pak zní asi nejsilnější věc z desky, píseň Milada, inspirovaná dopisy Milady Horákové z vězení, a pak přichází ještě jedno překvapení: na poslední kus přijde na pódium i Looky z Letů mimo a Prohrála posílená o jeho baskytaru a zpěv zahraje Ráchel, cover dávného hitu skupiny Oceán.

Horáček je lepší textař, Looky přesněji intonuje
Nazvučení obou aparátů proběhlo už před koncertem, takže pauza mezi kapelami je sympaticky krátká, během chvíle jsou na pódiu Lety mimo a spustí svůj set. Těžko obě kapely porovnávat, ale Horáček je lepší textař, Looky zase přesněji intonuje. Ten večer ale nejde o žádné soutěžení. Asi hlavní rozdíl je v tanečnějších bicích, ale i u Letů mimo hrajou hlavní roli především písničky. Chytlavé kusy z nové desky Pouhá chemie, třeba Psychodrak, Retrosexuál nebo titulní Pouhá chemie, se přirozeně mísí se staršími hity jako Elektra, Rozjetá party nebo Frontman, během kterého Letům za mikrofonem pro změnu pomáhá Filip Horáček z Prohrála, a když koncert před půlnocí končí, je jasné, že na baru se dvojitý křest bude slavit ještě dlouho – a zaslouženě.

Poslechněte si píseň Electra

Křest CD kapel Prohrála v kartách (KanibaLOVE) a Lety mimo (Pouhá chemie)
28. května 2009, Lucerna Music Bar, Praha