První zkažené podání Alanis Morissette

petradamek

Během své bohaté kariéry nevydala Alanis Morissette ani jednu vyloženě špatnou desku. V létě však odehrála nepříliš přesvědčivé vystoupení na Colours of Ostrava a odstartovala tím pochybnosti o chystané novince. Byly na místě; Havoc and Bright Lights je jednoznačně to nejslabší, co Kanaďanka natočila

Byla by velká škoda mít Alanis Morissette zafixovanou jen jako „tu dlouhovlasou písničkářku", která v polovině devadesátek složila „tu ultramega skvělou a úspěšnou desku.“ Nejen Jagged Little Pill; i její další kariéra přinesla mnoho zajímavých momentů.

Kromě tradičního písničkářství ála Hand In My Pocket zněla Morissette přirozeně i v rockovějších a energičtějších polohách, a když si na poslední desce Flovers Of Entanglement z blízka zaflirtovala s elektronikou, zdálo se, žejí sedne snad úplně všechno.

Poslechněte si novou Alanis v YouRadiu

Teď se však její vývoj zastavil. Producentské taktovky se na novince Havoc and Bright Lights sice opět chopil Guy Sigsworth, avšak pokračování elektronických námluv se nekoná. Nekoná se ani posun žádným jiným směrem; zpěvačka namísto kroku vpřed stojí bezradně na místě a šmátrá ve vlastní minulosti, jako kdyby nevěděla, kudy dál.

Morisetka ztrácí body hned ve své první silné disciplíně zvané úvodní skladba. Vzpomeneme-li na dosavadní otevíráky jejích desek (například skvělé kousky Eight Easy Steps nebo 21 Things I Want In a Lover), pak aktuální singl Guardian silně pokulhává. Počáteční rozpaky nezakryje ani chytlavý melodický refrén „model Avril Lavigne 2002“. Tím hůř, že v kontextu celé nahrávky jde o jeden z lepších momentů.

V tracklistu dvanácti převážně nenáročných a optimistických skladeb bohužel převládají ty slabé. Celebrity, míchající orientální rytmy s téměř metalově znějící kytarou, zní jako nepovedená varianta Citizen of the Planet, další „tvrďárna“ Numb má zase podivně naroubované smyčce, jež jako by do skladby vůbec nepatřily. Nepomůže však ani zvolnění tempa – balada Til You je tak utahaná a vyčpělá, že by nudila i na desce Celine Dion. Nadějné probuzení v závěrečné Edge of Evolution pak přichází příliš pozdě.

Kde jsou všechny ty emoce, jež se Alanis draly z hrdla ještě před čtyřmi lety? Možná se jen dobrovolně spokojila s dosaženou pozicí, na každý pád však přišla o svoji vůbec největší přednost, totiž osobitý výraz. Havoc Havoc and Bright Lightsand Bright Lights tak zní až příliš tuctově, mělce a samotná interpretka jako xy dalších zpěvaček. Neodepisujme však Alanis po prvním zaváhání a doufejme, že příště opět nabídne něco víc ze sebe.

Alanis Morissette – Havoc and Bright Lights
Vydavatelství: Collective Sounds
Celkový čas: 52:41
Seznam skladeb: Guardian, Woman Down, Til You, Celebrity, Empathy, Lens, Spiral, Numb, Havoc, Win and Win, Receive, Edge of Evolution

Témata: