Psí oči dělají psi schválně, tvrdí vědci

mim

Manipulují s námi psi svýma očima? Vědci tvrdí, že ano.

Znáte to. Jíte a kouká na vás pes. Klasicky loudí. Nechcete mu dát, ale když on tak smutně a hladově kouká! Jak kdyby týden nejedl a měsíc ho nikdo nepohladil. A přitom je to váš pes a víte moc dobře, že se má jako prasátko v žitě. Víte, že byste mu neměli dávat nic od stolu, ale nemůžete si pomoct.

Psí obočí

Podle vědců s námi psi záměrně manipulují. Mimické svaly okolo očí se jim během tisíciletí vyvinuly tak, aby majitel porozuměl jejich bezelstnému výrazu, uvádí web Aktualne.cz.Psi jsou tak schopní napodobit smutek, radost, žárlivost či navodit pánům dojem, že něco neodkladně chtějí.

Vědci přišli s pojmem „psí obočí“. „Když psi pohnou těmito svaly okolo očí, dokážou vytvořit silný dojem, že potřebují, aby se o ně člověk staral,“ řekla zpravodajskému webu BBC spoluautorka studie, doktorka Juliane Kaminski z britské univerzity. Ta taky tvrdí, že lidé nevědomky preferují rasy, které tuhle schopnost mají a dávají jim větší šanci na přežití a další vývoj. Zajímavé.

Psi navíc umí číst z tváře člověka. Poznají tak, kdy se zlobí a kdy je šťastný. Podle studie se tzv. psí obočí vyvinulo díky přímému vztahu mezi psem a člověkem. Vznik tohoto přátelství datují na období před několika tisíci lety. A my jsme za to rádi! Pejskařům zdar!

 

Témata:, ,