Psí povaha se mění podle jejich pánů, zjistili vědci

mim

1600 majitelů psů se zúčastnilo výzkumu týkajícího se jejich čtyřnohých mazlíčků. Co se zjistilo? Něco, co my dávno víme, a sice že psi se přizpůsobují svým pánům a snaží se napodobovat jejich chování a reakce a jejich vlastní povaha se tak mění, píše web Extrastory.cz.

Vědci zjistili, že osoba pána se stává určující pro povahový vývoj psa. Agresivní pes to má v genech? Může mít, ale taky se může stát agresivním až poté, co ho „vychovává“ šílenec.

Logika

I kvůli tomu mají špatnou pověst bullí plemena. Bohužel si je často pořizují lidé, kteří jim nerozumí a ani jim rozumět nechtějí a chtějí je mít například na zastrašování souseda na sídlišti. Když psa majitel proti někomu poštvává, je pak zvíře samozřejmě zlé.

Stejně tak může pes vyjíždět a štěkat na lidi proto, že jeho páníček je emočně nestabilní. A nemusí to nutně znamenat, že psa bije. Pes vycítí všechno, takže si z pána vezme i to, že je zlý na své okolí. A pes je pak logicky taky.

Jaký pán, takový pes

„Když se člověku stane nějaká velká životní událost, je velká šance, že to ovlivní jeho povahu. Stejně tak se to děje u psů,“ řekl William Chopik, profesor biologie na univerzitě v Michiganu.

Hlavní faktory, které ovlivňují povahu a chování psa, jsou genetická výbava, věk, chování jeho pána k němu samému a povaha jeho pána jako taková. Vědci taky jistili, že psi se snaží v chování pánům podobat. Klidný člověk má tak velkou šanci, že bude mít i klidného psa, naopak kdo reaguje prudce či hlasitě na podněty, učí to nevědomky i svého psa.

Takže, pejskaři, pozor na to, jak se chováte. Když budete hysterčit, z vašeho psího parťáka asi nebude pohodový kámoš, kterého můžete brát na výlety s dalšími lidmi a zvířaty…

Témata:, ,