Punkerky Pussy Riot dostaly dvouletý trest vězení

Redakce

Trojici členek punkové skupiny Pussy Riot dnes moskevský soud uložil dvouletý trest vězení za výtržnost v pravoslavném chrámu, kde zpívaly proti nynějšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi. Odsouzené se hodlají odvolat.

Studentka filozofie Naděžda Tolokonnikovová (22), budoucí novinářka Marija Aljochinová (24) a prgramátorka Jekatěrina Samucevičová (30) už strávily ve vazbě déle než pět měsíců, které se jim do výkonu trestu započtou. Podle zákona jim hrozilo až sedm let vězení.

Soudkyně Marina Syrovová hned v úvodu vynášení verdiktu, které trvalo déle než dvě a půl hodiny, shledala dopadenou trojici punkerek vinnými.

"Členky skupiny Pussy Riot uzavřely za nezjištěných okolností zločinnou úmluvu s cílem dopustit se hrubého porušení veřejného pořádku, vyjadřujícího zjevnou neúctu ke společnosti," uvedla. Punkerky podle soudkyně "vedla náboženská nenávist a nesnášenlivost" a dopustily se "provokativního a urážlivého chování v náboženské budově". Přiznala jim ale polehčující okolnosti; až dosud nebyly trestány. Dav před soudní budovou reagoval skandováním hanba a fašisté.

Pussy Riot ještě v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele "punkovou modlitbu" nazvanou Bohorodičko, vyžeň Putina. Protestovaly tak proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, hlasovat pro favorita voleb. Obžalovány byly z výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí. Punkerky odmítly přiznat vinu, ale věřícím se omluvily. (sli)

Už na jaře proběhl v Praze koncert na podporu Pussy Riot